Aktualności

Cztery wystawy w Gdyni

Tego jeszcze w historii Muzeum Kinematografii nie było. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni (14-19.09.2015) będziemy mieli przyjemność zaprezentować aż cztery wystawy.

Najobszerniejsza jest poświęcona Romanowi Polańskiemu. Muzeum Kinematografii ma największą w świecie, liczącą przeszło pół tysiąca egzemplarzy, kolekcję plakatów do filmów reżysera – od egzotycznych, po wykreowane przez mistrzów tej dziedziny sztuki. Wśród autorów prac  pokazywanych w Muzeum Miasta Gdyni znajdują się takie sławy: René Ferracci, Jean Michel Folon, Clément Hurel, Bernard Bernhardt, Peter Starusfeld i Guy Ferrandis, współpracujący z twórcą Dziecka Rosemary, Chinatown czy Pianisty od 2002 roku. Nie zabraknie także dzieł wybitnych polskich twórców takich, jak: Jan Lenica, współtwórca polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do Noża w wodzie – debiutu fabularnego Romana Polańskiego, opracował identyfikację graficzną do filmów: Matnia i Wstręt, Andrzej Dąbrowski, Leszek Hołdanowicz, Rosław Szaybo, Wiesław Wałkuski, Andrzej Klimowski i Andrzej Pągowski. Otwarcie wystawy we wtorek 15 września.

Ekspozycji towarzyszy wysmakowany edytorsko album Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym zawierający, oprócz reprodukcji plakatów, wypowiedzi reżysera oraz jego współpracowników. Na kartach albumu o Polańskim mówią m.in. Peter GreenawayJerzy SkolimowskiAdrien BrodyWoody Allen i Brett Ratner. Album doczekał się już pochwał w świecie (m.in. The Hollywood Reporter i Screen International) i w Polsce. – To jeden z najpiękniejszych albumów tego rodzaju, jaki widziałem. Niebywała, precyzyjna robota. Na kilkuset stronach rozwija się przed nami opowieść o międzynarodowej recepcji filmów Polańskiego: o tym, jak te filmy zafascynowały widzów i artystów na całym świecie, i z jak wielką różnorodnością były i są one interpretowane – ocenił Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.

 

Na festiwalu zostaną zaprezentowane również wystawy plenerowe, które zrealizowaliśmy wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, we współpracy z Filmoteką Narodową i producentami filmów. 10 lat emocji prezentuje w porządku alfabetycznym 70 wybranych, najczęściej nagradzanych polskich filmów z ostatniej dekady – fabuł, dokumentów i animacji, które zostały dofinansowane przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Z kolei Polskie drogi do Oscarów to ekspozycja, która powstała dla uczczenia tegorocznego triumfu polskiego kina podczas gali oscarowej. Po raz pierwszy w historii naszej kinematografii pełnometrażowa fabuła – Ida Pawła Pawlikowskiego – zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wystawa powstała dla uczczenia tegorocznego spektakularnego sukcesu i dla przypomnienia wcześniejszych nominacji i statuetek dla polskich filmów i twórców. Obie staną na Placu Grunwaldzkim, a będzie je można oglądać do 30 września.

 

Do Oscarowego triumfu polskiego kina nawiązuje również ekspozycja #IdaTheFilm. Od niedzieli 13 września do końca festiwalu w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego można oglądać fragmenty wystawy, na którą do Muzeum Kinematografii w Łodzi przyszły tysiące zwiedzających. Prezentujemy oryginalne zdjęcia, werki, rekwizyty z planu filmowego, fragmenty scenariusza, plakaty i nagrody.

Wcześniejszy

Mecenasi i partnerzy

Następny

Cookies (Ciasteczka)