Jurorzy konkursu
Z radością informujemy, kto w tym roku oceni filmy w konkursie tegorocznego festiwalu Człowiek w Zagrożeniu.
Ewa Puszczyńska – producentka filmowa, od 1995 r. związana z Opus Filmem. Specjalizuje się w międzynarodowych koprodukcjach. Współautorka ogromnego sukcesu Idy Pawła Pawlikowskiego (2013), pracowała także przy Masz na imię, Justine Franco de Peni (2005), Lekcjach pana Kuki Dariusza Gajewskiego (2007), Kongresie Ari Folmana (2013). Członek zarządu Europejskiej Akademii Filmowej. Sama siebie definiuje jako producenta kreatywnego: – Angażuję się w filmy również na poziomie intelektualnym i artystycznym, a nie tylko je finansuję – podkreśla. Jest współtwórcą programu tegorocznej edycji festiwalu.
Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyserka i scenarzystka filmowa, przez krytyka Łukasza Maciejewskiego nazwana „najbardziej wnikliwym portrecistą współczesności w polskim dokumencie”. Wyróżnikiem jej twórczości jest „socjologizujący sposób patrzenia na rzeczywistość” oraz sięganie po politykę. Autorka takich filmów, jak: Jestem mężczyzną(1985), Urząd (1986), Major albo rewolucja krasnoludków (1989), Noc z generałem (2001), Still Alive (2005), Wiera Gran (2012). Na festiwalu zaprezentujemy jej najnowszy tegoroczny obraz: Michnik. Bądź realistą. Żądaj niemożliwego.
Paweł Łoziński – reżyser, scenarzysta, producent, którego filmy cechuje podejmowanie ważnych społecznie i historycznie, a nawet bolesnych tematów. Na początku kariery sięgnął po relacje polsko-żydowskie czasu okupacji. W Miejscu urodzenia (1992), które przypomnimy na festiwalu, pisarz Henryk Grynberg na oczach widzów odnajduje szczątki swego ojca i dowiaduje się, kto z sąsiadów go zamordował. Jest dwukrotnym zdobywcą Złotego Lajkonika w Krakowie za Taką historię (1999) i Siostry (1999) oraz trzykrotnym zwycięzcą Człowieka w Zagrożeniu – za wspomniane Miejsce urodzenia, Chemię (2009) oraz Ojca i syna (2013).
Wojciech Kasperski – reżyser, scenarzysta i producent. Jeszcze jako student łódzkiej Szkoły Filmowej zasłynął dokumentem Nasiona (2006). Z operatorem Szymonem Lenkowskim przez miesiąc towarzyszyli wyklętej przez otoczenie rodzinie mieszkającej na skraju ałtajskiej wioski. Film zrealizowany w ramach projektu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie” zebrał nagrody na festiwalach w Polsce i w świecie. Kolejne „rosyjskie” dokumenty Kasperskiego to Otchłań (2009) oraz Ikona, którą pokażemy przedpremierowo w roboczej jeszcze wersji. W przyszłym roku premierę będzie miał jego fabularny pełnometrażowy debiut – Na granicy.