Odkrywamy Oświatówkę
16 lutego pokazaliśmy zestaw filmów, które kilkadziesiąt lat temu upowszechniały wśród widzów wiedzę z zakresu nauk ścisłych.
To było trzecie spotkanie w ramach cyklu Odkrywamy Oświatówkę. Jak to w PRL-u bywało. Wielcy twórcy Oświatówki za sprawą zdjęć specjalnych umożliwili nam podglądanie mikroskopijnych organizmów, śledzić procesy zachodzące w rozżarzonej stali, a także eksplorację kosmosu.
Wszystkie filmy, które pokazujemy w ramach cyklu, pochodzą z archiwum WFO i są wyświetlone z taśmy światłoczułej. Za wybór filmów oraz układ każdego pokazu odpowiadają Michał Dondzik, Krzysztof Jajko oraz Emil Sowiński, którzy pracują obecnie nad monografią poświęconą dziejom Wytwórni Filmów Oświatowych.
Wstęp na pokaz był bezpłatny.
Cykl Odkrywamy Oświatówkę: Jak to w PRL-u bywało organizujemy we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.
Odkrywamy Oświatówkę: Naukowy odlot!
Repertuar:
W drodze na księżyc
reż. Janusz Star, 1962 r.
W filmie obok przystępnie podanych wiadomości o Księżycu oglądamy zdjęcia trickowe przedstawiające fikcyjne lądowanie człowieka na powierzchni srebrnego globu.
Taki jest świat Gabrielo
reż. Janusz Star, 1962 r.
Popularnonaukowa wersja przygód Guliwera. Na początku filmu bohater staje się coraz mniejszy. Przebywa najpierw w świecie owadów, gdzie ma rewelacyjne spotkanie z muchą. Zmniejszony do mikroskopijnych rozmiarów, podejmuje próbę rozbicia atomu. W efekcie swych naukowych poczynań wraca do normalnych rozmiarów. Potem staje się coraz większy. Licząc 180 m wzrostu ogląda Warszawę, a osiągnąwszy zawrotną wysokość 18 km – z głową ponad chmurami – poznaje zasady zachmurzenia. Jeszcze po drodze – świat planktonu oraz kosmosu. Scenografię do filmu przygotował Roman Mann.
Przemiany w stali
reż. Józef Arkusz, 1964 r.
Obok satysfakcji, jaką daje widzowi możliwość oglądania zmian zachodzących w rozpalonej do białości kipieli stalowej, film ten rejestruje zaskakujące efekty wizualne, zmieniające się jak w barwnym kalejdoskopie.
I kurczęta muszą się uczyć
reż. Bolesław Bączyński, 1961 r.
Na przykładzie kurczęcia film pokazuje reakcje wrodzone i nabyte u ptaków. Ptaki, jak zresztą i inne zwierzęta, posiadają pewne wrodzone formy zachowania się, ale potrafią również w dość znacznym stopniu dostosować się do istniejących warunków, wytwarzając nowe, nabyte reakcje.
Najmniejsi drapieżcy
reż. Bolesław Bączyński, 1964 r.
Film o drapieżnikach w kropli wody ukazuje fragment mikrokosmosu, w którym istnieje ten sam problem walki o byt, co w świecie zwierząt wyżej zorganizowanych.
Metamorfoza
reż. R. Woźniakowski, 1966 r.
Na przykładzie rozwoju motyli film przedstawia metamorfozę zupełną. Kamera rejestruje kopulację, składanie jaj, wylęg larw, wylinkę i poczwarczenie u kilku różnych motyli.
Szyfr życia
reż. Aleksandra Jaskólska, 1969 r.
Podejmując trudny temat znaczenia i funkcji kwasów nukleinowych w żywych organizmach, film podkreśla jedność życia. Procesy biochemiczne znane z analiz chemicznych zostały wyjaśnione w filmie za pomocą animacji przestrzennej.