Aktualności

120. urodziny Eugeniusza Bodo

W sobotę, 28 grudnia, o godz. 16.00 zapraszamy na świętowanie 120. rocznicy urodzin polskiego amanta wszechczasów – Eugeniusza Bodo.

28 grudnia warto wybrać się do Kinematografu z kilku powodów: tego dnia będziemy świętować 124. rocznicę pierwszych projekcji filmowych braci Lumière, które dały początek historii kina oraz uczcimy 120. rocznicę urodzin polskiego amanta wszechczasów – Eugeniusza Bodo.

Wyświetlimy film Piętro wyżej (1937) w reżyserii Leona Trystana. Eugeniusz Bodo był nie tylko odtwórcą roli Henryka Pączka, spikera radiowego, ale także współtwórcą scenariusza i kierownikiem artystycznym.

Hipolit Pączek (Józef Orwid), właściciel czynszowej kamienicy w Warszawie,  spodziewa się wizyty bratanicy Lodzi (Helena Grossówna). Dziwnym zbiegiem okoliczności trafia ona do mieszkającego piętro wyżej Henryka Pączka (Eugeniusz Bodo), młodego i przystojnego spikera radiowego, myśląc, że jest to mieszkanie jej stryja. Henryk, nie wiedząc kogo gości, opowiada dziewczynie o swoim konflikcie z znienawidzonym wrogiem, mieszkającym poniżej Hipolitem Pączkiem. Gdy Lodzia orientuje się w pomyłce, nie wyjawiając kim jest, znika, a zakochany bezgranicznie w ślicznej nieznajomej Henryk rozpoczyna jej gorączkowe poszukiwania…


Projekcja odbędzie się w ramach Bodo Weekend, organizowanego przez Muzeum Kinematografii oraz Kino Bodo.

wstęp wolny

Wcześniejszy

Czeska klasyka

Następny

Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!