26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Od 22 do 26 listopada zapraszamy do Muzeum Kinematografii na 26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Festiwal koncentruje się na najciekawszych filmach dokumentalnych o zagrożeniach stojących przez współczesnym człowiekiem. W konkursie i na specjalnych pokazach wyświetlimy filmy nagradzane na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Filmy opowiadające niezwykłe historie, filmy bazujące na interesujących rozwiązaniach formalnych, filmy odpowiadające na pytanie „Czego się boisz?”, filmy pochylające się nad współczesnym światem. Większość autorów prezentowanych dokumentów przyjedzie na Festiwal, by spotkać się z widzami.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia filmów pozakonkursowych. Pokażemy filmy dostrzeżone przez Europejską Akademię Filmową oraz tytuły mniej znane, lecz bardzo interesujące. Zachęcamy między innymi do spojrzenia na Bliski Wschód poprzez filmy z Izraela i Palestyny, do przyjrzenia się skutkom greckiego kryzysu czy skomplikowanym ludzkim losom z historią w tle.

W jury konkursu Festiwalu zasiądą: Marek Piwowski – reżyser filmów fabularnych z Rejsem na czele i dokumentalnych; Andrzej Sapija – reżyser filmów dokumentalnych, którego film Intensywność patrzenia o Kazimierzu Karabaszu będzie miał premierę na Festiwalu; prof. Tadeusz Szczepański – historyk filmu i krytyk; Vita Drygas – za film Piano zdobyła Grad Prix 25. Festiwalu oraz Monika Pawluczuk – jej Koniec świata otrzymał nagrodę SFP w zeszłym roku.

Specjalnym wydarzeniem 26. Festiwalu będzie wystawa fotografii Zuzy Kolskiej reKONSTRUKCJA. Post mortem.
reKONSTRUCKJA to projekt w stałym procesie tworzenia, konstruowania nowych kontekstów interpretacyjnych,
wchodzący w dialog z miejscem i czasem.
„Nie masz zdjęcia, nie masz historii, nie istniejesz”. Zdanie znalezione w notatkach Zuzy wskazuje na krytyczne zainteresowania artystki konstruowaniem się relacji obraz-obrazujący. To refleksja nad siłą widoczności. Nad dotkliwością pustki.
Prace tragicznie tragicznie zmarłej córki Grażyny Błęckiej-Kolskiej i Jana Jakuba Kolskiego będą prezentowane
w Galerii nad Kinem.

Wstęp na wszystkie projekcje i festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Projekcje odbywają się w kinie Kinematograf
i Kino Cafe – muzealnej kawiarni.
Szczegółowy program na www.festiwalmediow.pl

26. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu
22-26 listopada
Wernisaż wystawy Zuzy Kolskiej: wtorek, 22 listopada o godz. 18