Filmowe Senioralia 2018
Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Muzeum Kinematografii w ramach V edycji łódzkich Senioraliów.
16 maja 2018, godz. 14:00 /środa/
Spacer śladami tajemnic Filmówki
Wyprawa z Muzeum Kinematografii do PWSFTviT, ubarwiona opowieściami i anegdotami związanymi z początkami działania tej znakomitej uczelni. Uczestnicy dowiedzą się między innymi jaki związek miały krowy i beczki z kiszoną kapustą ze Szkołą, kto przywoził z Paryża kolorowe, bikiniarskie skarpetki, co się działo na szkolnym boisku, którego od wielu lat już nie ma… Spotkanie zakończy projekcja zabawnego reportażu pt. Kirk Douglas, przedstawiającego wizytę słynnego aktora w Szkole Filmowej w 1966 roku.
***
18 maja 2018, godz. 14:00-15.30 /piątek.
Marszałek Piłsudski na ekranie
Spotkanie przybliża postać Marszałka Piłsudskiego widzianego z perspektywy kamer i aparatów fotograficznych. Prelekcja obejmuje omówienie najwcześniejszych powszechnie dostępnych fotografii Marszałka oraz fragmenty filmów i seriali z ostatnich lat, w których pojawia się postać Marszałka (m.in. Śmierć prezydenta, Polonia Restituta i Zamach stanu). Towarzysząca wykładowi prezentacja uwzględnia unikatowe zdigitalizowane zbiory Muzeum Kinematografii w Łodzi.
***
22 maja 2018, godz. 15. 00 /wtorek/
Wokół Panoramy Cesarskiej
Cesarska Panorama (Kaiser-Panorama) zwana fotoplastikonem to perła liczącej ponad 50 tysięcy eksponatów kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi. Cudo dziewiętnastowiecznej techniki jest prawdziwym unikatem, jednym z czterech na świecie tego rodzaju zachowanych egzemplarzy. Spotkanie będzie poświęcone zarówno fotoplastikonowi Augusta Fuhrmanna, jak i innym przeglądarkom optycznym z przełomu XIX i XX wieku. Uczestnicy spotkania poznają tajniki stereoskopii i jej wpływu na współczesne kino.
***
24 maja 2018, godz. 13.30 /czwartek/
Filmowi mieszkańcy pałacu Scheiblerów
Pałac Karola i Anny Scheiblerów w Łodzi był wielokrotnie – znacznie częściej niż inne fabrykanckie wille i pałace – planem filmowym, a bohaterami polskich filmów fabularnych, do których sceny realizowano w rezydencji „króla bawełny”, byli znakomici aktorzy. Spotkanie przybliży sylwetki znanych i lubianych artystów – odtwórców ról „mieszkańców” i „gości” pałacu: Wokulskiego (Jerzy Kamas), Borowieckiego (Daniel Olbrychski), Stacha (Andrzej May) i Marynię (Anna Nehrebecka) Połanieckich, hrabiego Wenzla (Jacek Chmielnik) i wielu innych, niekiedy już zapomnianych aktorów. Spotkanie będzie też znakomitą okazją do zaprezentowania – unikatowych w większości – plakatów do realizowanych w pałacu filmów z bogatej kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Na wszystkie wydarzenia w ramach Senioraliów wstęp jest wolny.
Obowiązują zapisy: rezerwacja@kinomuzeum.pl, tel. 42 203 24 50