Uncategorized

Filmowe Senioralia 2018

Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Muzeum Kinematografii w ramach V edycji  łódzkich Senioraliów.

16 maja 2018, godz. 14:00 /środa/

Spacer śladami tajemnic Filmówki

Wyprawa z Muzeum Kinematografii do PWSFTviT, ubarwiona opowieściami i anegdotami związanymi z początkami działania tej znakomitej uczelni. Uczestnicy dowiedzą się między innymi jaki związek miały krowy i beczki z kiszoną kapustą ze Szkołą, kto przywoził z Paryża kolorowe, bikiniarskie skarpetki, co się działo na szkolnym boisku, którego od wielu lat już nie ma… Spotkanie zakończy projekcja zabawnego reportażu pt. Kirk Douglas, przedstawiającego wizytę słynnego aktora w Szkole Filmowej w 1966 roku.

***

18 maja 2018, godz. 14:00-15.30 /piątek.

Marszałek Piłsudski na ekranie
Spotkanie przybliża postać Marszałka Piłsudskiego widzianego z perspektywy kamer i aparatów fotograficznych. Prelekcja obejmuje omówienie najwcześniejszych powszechnie dostępnych fotografii Marszałka oraz fragmenty filmów i seriali z ostatnich lat, w których pojawia się postać Marszałka (m.in. Śmierć prezydentaPolonia Restituta i Zamach stanu). Towarzysząca wykładowi prezentacja uwzględnia unikatowe zdigitalizowane zbiory Muzeum Kinematografii w Łodzi.

***

22 maja 2018, godz. 15. 00 /wtorek/

Wokół Panoramy Cesarskiej

Cesarska Panorama (Kaiser-Panorama) zwana fotoplastikonem to perła liczącej ponad 50 tysięcy eksponatów kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi. Cudo dziewiętnastowiecznej techniki jest prawdziwym unikatem, jednym z czterech na świecie tego rodzaju zachowanych egzemplarzy. Spotkanie będzie poświęcone zarówno fotoplastikonowi Augusta Fuhrmanna, jak i innym przeglądarkom optycznym z przełomu XIX i XX wieku. Uczestnicy spotkania poznają tajniki stereoskopii i jej wpływu na współczesne kino.

***

24 maja 2018, godz. 13.30 /czwartek/

Filmowi mieszkańcy pałacu Scheiblerów

Pałac Karola i Anny Scheiblerów w Łodzi był wielokrotnie – znacznie częściej niż inne fabrykanckie wille i pałace – planem filmowym, a bohaterami polskich filmów fabularnych, do których sceny realizowano w rezydencji „króla bawełny”, byli znakomici aktorzy. Spotkanie przybliży sylwetki znanych i lubianych artystów – odtwórców ról „mieszkańców” i „gości” pałacu: Wokulskiego (Jerzy Kamas), Borowieckiego (Daniel Olbrychski), Stacha (Andrzej May) i Marynię (Anna Nehrebecka) Połanieckich, hrabiego Wenzla (Jacek Chmielnik) i wielu innych, niekiedy już zapomnianych aktorów. Spotkanie będzie też znakomitą okazją do zaprezentowania – unikatowych w większości – plakatów  do realizowanych w pałacu filmów z bogatej kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Senioraliów wstęp jest wolny. 

Obowiązują zapisy: rezerwacja@kinomuzeum.pl, tel. 42 203 24 50 

Wcześniejszy

Wystawa: Filmobcy. Marzec '68

Następny

Świętujemy dzień mamy