Archiwum Wystaw

CHIM: Obywatel Świata

Do 30 czerwca w Muzeum Kinematografii w Łodzi prezentujemy zdjęcia Davida Seymoura, znanego pod pseudonimem Chim.

Wystawa jest częścią głównego programu Fotofestiwalu 2016. Wśród fotografii Seymoura znajdują się portrety słynnych aktorek: Sophii Loren, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn i Ingrid Bergman. Do najsłynniejszych zdjęć pochodzącego z Polski współzałożyciela słynnej agencji Magnum należą te, dokumentujące ucieczkę republikanów po zwycięstwie Franco czy też ukazujące losy dzieci uchodźców w zniszczonej wojną Europie.

Chim często nazywany jest „fotografem zaangażowanym”. Jego humanizm i współczucie przebijają z większości jego dzieł i czynią je szczególnie aktualnymi w dzisiejszych czasach. David Seymour został zastrzelony w 1956 r., kiedy przygotowywał materiał o wymianie jeńców w czasie kryzysu sueskiego.

Wystawa, którą prezentujemy w Muzeum podzielona jest na trzy części: wstęp, część poświęconą fotografiom polskim oraz wybór rzadko pokazywanych kolorowych portretów gwiazd filmowych.

Książka: "Sejsmograf duszy"

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim