Aktualności

fenakistiskop – wersja domowa

Zapraszamy serdecznie dzieci i rodziców do wspólnej zabawy w domu – zaprezentujemy, jak samodzielnie wykonać fenakistiskop.

Fenakistiskop to zabawka optyczna z XIX wieku służąca do obserwowania złudzenia ruchu wytwarzającego się dzięki szybko przesuwającym się obrazkom. Składa się z tarczy przymocowanej do patyczka, na której znajdują się rysunki przedstawiające kolejne etapy ruchu przedzielone małymi otworami.

Co jest potrzebne, żeby zrobić fenakistiskop?
Wydrukowana tarcza z fazami ruchu, nożyczki, patyczek (np. pałeczka do chińskich potraw), pinezka, lustro.
WERSJA ŁATWIEJSZA: pinezkę i patyczek można zastąpić długopisem lub ołówkiem.

Jak go wykonać?

1. Wycinamy wydrukowaną tarczę.

2. Tworzymy w niej szczeliny – wycinamy paski zaznaczone przerywaną linią.

3. Wkładamy pinezkę w środek małego kółeczka pośrodku tarczy – z drugiej strony przymocowujemy patyczek (ma przylegać płasko do koła).

*Jeśli używamy długopisu lub ołówka – tak samo wkładamy go w środek małego kółeczka pośrodku tarczy z tym, że pod kątem 90 stopni (tak, żeby można było kręcić tarczą).

Jak to działa?
1. Stajemy przed lustrem trzymając fenakistiskop za patyczek lub długopis/ołówek (rysunki muszą odbijać się w tafli lustra).
2. Kręcimy szybko tarczą i patrzymy przez wycięte szczeliny.
3. Odbijające się w lustrze rysunki zlewają się ze sobą – widzimy złudzenie optyczne ruchu (w naszym przypadku bieg Bonifacego).

DLA CHĘTNYCH:
Zabawkę można wykonać samemu – na szablonie tarczy należy narysować 8 etapów ruchu (np. królik powoli wynurzający się z cylindra lub machające zwierzątko).
PUSTY SZABLON DO POBRANIA W PDF TUTAJ
SZABLON Z KOTEM BONIFACYM DO POBRANIA W PDF TUTAJ
Wcześniejszy

Taumatropy - wersja domowa

Następny