Archiwum Wystaw

Kino portugalskie

Wystawa prezentuje historię kina portugalskiego od 1896 roku do współczesności.

Ponad stuletnia historia kina portugalskiego odznacza się olbrzymią różnorodnością i okresami dużej żywotności, zwłaszcza od momentu zwrotu w stronę nowoczesnego kina lat 60. i zmiany ustroju politycznego kraju na demokratyczny w 1974.

We współczesnym kinie portugalskim różne gatunki i pokolenia reżyserów, filmy rozrywkowe i filmy autorskie, współistnieją na równi z filmami dokumentalni o ugruntowanej tradycji. Przetrwanie kina portugalskiego, zagrożonego przez inne formy rozrywki i wewnętrzne problemy finansowe, wydaje się dziś trudniejsze niż kiedykolwiek. A jednak nigdy portugalskie filmy nie zdobyły takiego międzynarodowego uznania i nie zdołały dotrzeć do tak wielu widzów, jak ma to miejsce dzisiaj.

10 maja wystawę otworzyła Maria Amélia Paiva, ambasador Portugalii w Polsce. Wśród gości byli: Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, Carlos Humberto Carvalho, prezydent Barreiro i Jose Carlos A. Costa Dias, dyrektor Instytutu Camões w Warszawie.

Wystawa jest częścią obchodów 20-lecia współpracy Łodzi z miastem partnerskim Barreiro.

DSC_0858DSC_0895 DSC_0869

Sekrety filmu