IdaTheFilm na festiwalu w Gdyni
22 lutego 2015 roku Akademia Filmowa przyznała Idzie Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. – Nakręciłem biało-czarny film o potrzebie wycofania się ze świata, a jestem w blasku świateł, w centrum chaosu i hałasu – mówił podczas ceremonii w Teatrze Dolby w Hollywood reżyser Paweł Pawlikowski. A największy sukces polskiej kinematografii stał się faktem. Zdjęcie reżysera u boku Nicole Kidman (prezentowane na wystawie) obiegło światowe media.
Łodzianie mogli już wówczas oglądać w Muzeum Kinematografii multimedialną ekspozycję #IdaTheFilm. – O tym, że Ida Pawła Pawlikowskiego to temat na wystawę, byłam przekonana już w czasie, kiedy w czerwcu 2014 roku pisałam program dla muzeum na konkurs ogłoszony przez Urząd Miasta Łodzi. W pierwszym dniu pracy w Muzeum Kinematografii – 2 stycznia 2015 roku – spotkałam się z kuratorami, by przedstawić projekt wystawy #IdaTheFilm, bo zależało mi, by otworzyć tę ekspozycję przed wręczeniem Oscarów.
Udało się przygotować wystawę w ekspresowym tempie, przede wszystkim dzięki współpracy Muzeum Kinematografii z producentem Idy, czyli łódzkim Opus Film – w osobach Ewy Puszczyńskiej i Piotra Dzięcioła, a także dzięki zaangażowaniu kuratorów – Krystyny Zamysłowskiej i Piotra Kuleszy. Nadzwyczajnie szczęśliwa okoliczność, jaką był Oscar dla Idy, w oczywisty sposób zwiększyło zainteresowanie wystawą. Po raz pierwszy od dawna przed Muzeum stały kolejki.
Podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni pojawi się sposobność, by obejrzeć fragmenty prezentowanej w Łodzi ekspozycji. Pojawią się oryginalne zdjęcia, rekwizyty z planu filmowego, fragmenty scenariusza, plakaty i nagrody. Szczególnej uwadze polecamy werki, dzięki którym można choćby spróbować wyobrazić sobie jak film mógłby wyglądać w kolorze. Naprawdę warto poznać tajemnice z planu filmu zachwycającego treścią i formą.
***
Główny partner projektu: Opus Film
Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit
Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi