Aktualności

IdaTheFilm na festiwalu w Gdyni

22 lutego 2015 roku Akademia Filmowa przyznała Idzie Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. – Nakręciłem biało-czarny film o potrzebie wycofania się ze świata, a jestem w blasku świateł, w centrum chaosu i hałasu – mówił podczas ceremonii w Teatrze Dolby w Hollywood reżyser Paweł Pawlikowski. A największy sukces polskiej kinematografii stał się faktem. Zdjęcie reżysera u boku Nicole Kidman (prezentowane na wystawie) obiegło światowe media.

Łodzianie mogli już wówczas oglądać w Muzeum Kinematografii multimedialną ekspozycję #IdaTheFilm. – O tym, że Ida Pawła Pawlikowskiego to temat na wystawę, byłam przekonana już w czasie, kiedy w czerwcu 2014 roku pisałam program dla muzeum na konkurs ogłoszony przez Urząd Miasta Łodzi. W pierwszym dniu pracy w Muzeum Kinematografii – 2 stycznia 2015 roku – spotkałam się z kuratorami, by przedstawić projekt wystawy #IdaTheFilm, bo zależało mi, by otworzyć tę ekspozycję przed wręczeniem Oscarów.

Udało się przygotować wystawę w ekspresowym tempie, przede wszystkim dzięki współpracy Muzeum Kinematografii z producentem Idy, czyli łódzkim Opus Film – w osobach Ewy Puszczyńskiej i Piotra Dzięcioła, a także dzięki zaangażowaniu kuratorów – Krystyny Zamysłowskiej i Piotra Kuleszy. Nadzwyczajnie szczęśliwa okoliczność, jaką był Oscar dla Idy, w oczywisty sposób zwiększyło zainteresowanie wystawą. Po raz pierwszy od dawna przed Muzeum stały kolejki.

Podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni pojawi się sposobność, by obejrzeć fragmenty prezentowanej w Łodzi ekspozycji. Pojawią się oryginalne zdjęcia, rekwizyty z planu filmowego, fragmenty scenariusza, plakaty i nagrody. Szczególnej uwadze polecamy werki, dzięki którym można choćby spróbować wyobrazić sobie jak film mógłby wyglądać w kolorze. Naprawdę warto poznać tajemnice z planu filmu zachwycającego treścią i formą.

 

***

 

Główny partner projektu: Opus Film

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza

Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit

Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Wcześniejszy

Letnie spacery

Następny

Książki i albumy