Aktualności

Kino Grzegorza Królikiewicza

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy „Kino Grzegorza Królikiewicza” we wtorek, 15 października, o godz. 17.30.


„A więc w kinie ja nie poszukuję formy. Po co? Ja ją od razu mam. Siebie. Jako podobieństwo… I od razu burzę ją, i przechodzę poza nią. W siebie nowego. W obszary i głębie pytań, a nie odpowiedzi” – pisał na łamach „Kina” w 1979 roku Grzegorz Królikiewicz, outsider polskiej kinematografii, autor osobny i bezkompromisowy, w nowatorskich formalnie obrazach dążący do odkrycia prawdy, pochylający się nad ludźmi zepchniętymi na margines, odrzuconymi, niedostosowanymi, nadwrażliwymi. Był twórcą ośmiu filmów fabularnych, kilkudziesięciu dokumentów i widowisk telewizyjnych, pedagogiem i wybitnym teoretykiem kina, który stworzył i stosował w praktyce koncepcję przestrzeni filmowej poza kadrem.

Dwa lata po jego śmierci Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało pierwszą wystawę monograficzną poświęconą twórczości reżysera. Ekspozycję zaprezentowaliśmy podczas 44. Festiwalu Filmu Fabularnych w Gdyni, teraz zapraszamy mieszkańców Łodzi do zapoznania się z wyrazistą artystyczną indywidualnością, jaką niewątpliwie był Grzegorz Królikiewicz, oraz jego twórczością.

——————————————————————————————-
otwarcie wystawy: 15 października godz. 17.30, Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1
Wystawę będzie można oglądać do 8 listopada 2019 roku.

fot. Robert Laska

——————————————————————————————-

Dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Partnerzy wystawy: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe N, Szkoła Filmowa w Łodzi, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Kino Polska

Wcześniejszy

Kontakt

Następny

Wyniki naboru na 29. Festiwal Mediów