Aktualności

Kino stylu zerowego. Dwadzieścia lat później

W czwartek, 1 lutego o godz. 17 w Muzeum odbyło się spotkanie z prof. Mirosławem Przylipiakiem, autorem „kultowej” książki „Kino stylu zerowego”. Rozmowę poprowadził prof. Piotr Sitarski.

Czy widzowie są dziś bardziej świadomymi odbiorcami? Czego oczekują oglądając film? Czy lepiej rozumieją filmowe chwyty? Jak zmieniło się kino, ale i potrzeby widzów w ciągu ostatnich dwudziestu lat?

To, co rozpala dziś namiętność to to, co niejasne, skomplikowane, czyli szeroko pojęte „puzzle films” – mówił prof. Mirosłąw Przylipiak podkreślając, że takie zabiegi są dziś bardzo powszechne nie tylko w filmach, ale i w serialach. Widzowie oczekuje takich rozwiązań, łatwo nawiązuje kontakt z takimi filmami, bo współczesna kultura audiowizualna przyzwyczaja nas do nieciągłości, migawkowości, nieoczywistości. Zmieniły się zatem potrzeby widza, a wraz z nimi proste, filmowe narracje zyskują skomplikowane i niejasne struktury: – Dawniejsza rzeczywistość dawała się oswoić za pomocą prostych chwytów narracyjnych, z filmów fabularnych dało się wysnuć jasną filozofię życia. Dziś rozumiemy, że życie tak nie działa… Dla profesora oznacza to przeminę formuły jasnych, prostych pytań i odpowiedzi w formułę archaicznego kłącza.

Wiele emocji wzbudza nadal sama koncepcja „kina stylu zerowego”, jej funkcjonowanie zarówno dwadzieścia lat temu, jak i dzisiaj. Profesor Przylipiak opowiedział również o procesie powstawania książki, która początkowo, w pierwszym wydaniu była pomyślana jako podręcznik dla szkół średnich, a dziś stała się pozycja, można powiedzieć, kanoniczną dla studentów. Dodanie obszernego rozdziału uaktualniło filmowy kontekst, pozwoliło wpisać teorie we współczesne procesy, które warto śledzić i analizować, bo przecież, jak podkreślał nasz gość, żyjemy w fascynującej epoce!

***

„Kino stylu zerowego” to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego filmoznawcy, po którą chętnie sięgają osoby niezwiązane zawodowo z kinem. Pretekstem do rozmowy jest nowe, rozszerzone wydanie klasycznej już pozycji. Na spotkaniu przyjrzymy się zatem nowej, poszerzonej publikacji i porozmawiamy o tym czym jest „styl zerowy”i jak funkcjonuje on w kinie dziś – „dwadzieścia lat później”.

Prof. Mirosław Przylipiak jest historykiem i teoretykiem filmu. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim oraz na Pomorskiej Akademii Pedagogicznej. Jest autorem książek i artykułów z zakresu historii i teorii kina oraz komunikacji audiowizualnej.

Prof. Piotr Sitarski jest filmoznawcą i medioznawcą, kierownikiem Zakładu Historii Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się historią i teoria kina, kulturą popularną, grami komputerowymi, wideo i historią nowych mediów.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Kino stylu zerowego.  Dwadzieścia lat później” prof. Przylipiaka w cenie promocyjnej

Wstęp wolny

 

Wcześniejszy

Ferie z Muzeum Kinematografii

Następny

Jerzy Kawalerowicz - wspomnienie Artysty