Noc Muzeów

19 maja o godzinie 18 zapraszamy do Muzeum Kinematografii na filmową noc pełną wrażeń.

Tegoroczna Noc Muzeów to ostatnia, podczas której można zwiedzać zabytkowe wnętrza Pałacu Scheiblera i pokazywane w nich wystawy przed zaplanowaną rewitalizacją Pałacu Scheiblera.

Tylko w czasie Nocy Muzeów będzie można zobaczyć nagrody, które polscy filmowcy zdobyli na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych:

• oryginalny Srebrny Niedźwiedź, którego Barbara Grabowska otrzymała w Berlinie za rolę Kamy w filmie „Gorączka” Agnieszki Holland,
  • Syrenka Warszawska, czyli Nagroda Polskiej Krytyki Filmowej za sezon 1971/72 dla Tadeusza Konwickiego za film „Jak daleko stąd, jak blisko”,
  • Polska Nagroda Filmowa „Orły 2002”  dla Tadeusza Konwickiego za osiągnięcia,
  • Nagroda  Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Wenecji  dla Tadeusza Konwickiego za film „Ostatni dzień lata”,
  • Nagroda  Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Wenecji  dla Andrzeja Munka za film „Spacerek staromiejski”.

Obowiązkowym przystankiem jest pieczołowicie odremontowany oryginalny fotoplastikon (Kaiser Panorama) i prezentowane w nim stereoskopowe migawki z historii Filmowej Łodzi.
Zachęcamy do poznania wystawy Ewy Braun – wspaniałej scenografki, laureatki Oscara za dekorację wnętrz do „Listy Schindlera” Stevena Spilberga („Odtwarzanie minionych światów”) oraz ekspozycji dokumentującej wydarzenia marca 1968 roku w środowisku filmowym („Filmobcy. Marzec ’68”).
Dzieci (i nie tylko) zapraszamy do Pałacu Pełnego Bajek na spotkanie z Muminkami, Reksiem, Uszatkiem i innymi gwiazdami dobranocek.

Uwaga! Na muzealny dziedziniec wrócą but, talerz, łyżka i telefon, czyli rekwizyty w skali makro do filmu „Kingsajz” Juliusza Machulskiego.

I jeszcze jedna niespodzianka, którą już teraz zdradzamy: w kinie Kinematograf wyświetlimy etiudy z obchodzącej 70-lecie łódzkiej Szkoły Filmowej.

Uruchomimy także sklep, w którym będzie można bardzo tanio kupić świetne książki i filmowe gadżety.

Spotkanie z Ewą Braun i pokaz filmu

Wystawa: Filmobcy. Marzec '68