Aktualności

Oprowadzanie kuratorskie

W sobotę, 3 czerwca o godz. 17 zaprosiliśmy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jan Młodożeniec. Małe wielkie prace”.

O ekspozycji prezentującej twórczość trzech pokoleń artystycznej rodziny Młodożeńców, przygotowanej w ramach Roku Awangardy – w stulecie awangardy w Polsce – opowiadała Bogusława Bronowicka.
Dla każdego pokolenia tej rodziny ważne było kino. Futurystyczny poeta Stanisław Młodożeniec w wierszu „XX wiek” pisał „KINEMATOGRAF KINEMATOGRAF KINEMATOGRAF”. Jan Młodożeniec, jeden z twórców Polskiej Szkoły Plakatu, jest autorem plakatów do ponad 400 filmów – wiele z nich prezentujemy na wystawie, podobnie jak czarno-białe rysunkowe recenzje filmowe z tygodnika „Film”. Na ekspozycji są także rysunki Jana Młodożeńca pochodzące z archiwum rodzinnego. Piotr Młodożeniec, syn Jana i wnuk Stanisława Młodożeńca, do futurystycznych wierszy dziadka stworzył animacje filmowe („Hymn pokoju”, „Futurobnia”), projektuje też plakaty festiwali filmowych. Jego starszy brat Stanisław jest przede wszystkim malarzem – na wystawie znajdują się jego obrazy nawiązujące do rodzinnych fotografii i wykorzystujące poezję dziadka.

Wcześniejszy

Zgłoś film na 27. Festiwal Człowiek w Zagrożeniu

Następny

Dzień dziecka w Pałacu