Archiwum Wystaw

Plakaty do filmów Wajdy w Tarnowie

Od 5 kwietnia w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury prezentujemy wystawę „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”.Ekspozycja udostępniona z Muzeum Kinematografii towarzyszy 31. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej. Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym to wystawa prezentacja twórczość reżysera przez plakaty wydane na całym świecie.
Zgromadzone w Muzeum Kinematografii plakaty, powstałe przy okazji kolejnych premier filmów Andrzeja Wajdy, dla pamiętających pierwsze projekcje mogą być okazją do wspomnień, a towarzysząc premierom filmów Wajdy w ponad 30 krajach, pokazują wielkie międzynarodowe zainteresowanie Jego twórczością.
Między debiutanckim Pokoleniem, którego realizacja miała miejsce przed sześćdziesięciu laty (premiera 26.01.1955) a ostatnim filmem Powidoki (2016) powstało prawie 40 filmów, które miały dystrybucje kinową, i dla których projektowano przynajmniej po jednym plakacie. Są one dokumentem dojrzewania i kolejnych przełomów w twórczości Reżysera. Jednocześnie pokazują, jakim językiem wizualnym posługiwano się w czasie ich powstania. Są dokumentem wrażliwości artystycznej czasu, w jakim powstały.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy

Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle