Aktualności

Prolog 30. Festiwalu Mediów

W czwartek, 5 marca, o godz. 18.00 zapraszamy na kolejny prolog 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Pokażemy film dokumentalny Cała przyjem­ność po stronie kobiet w reżyserii Barbary Miller. Prelekcję przed seansem wygłosi prof. Monika Talarczyk.

wstęp wolny


Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego też wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej (wobec całkowitej neutralności penisa) czy instytucję obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom.

Rokudenashiko, japońska artystka, staje przed sądem za wydruki 3D swojej waginy. Deborah Feldman, ucieka wraz ze swoim synem z ortodoksyjnej społeczności chasydów na Brooklinie, by móc decydować o swoim losie. Leyla Hussein prowadzi w Londynie warsztaty dla sudańskich kobiet, by uświadomić im piekło, na jakie skazują swoje córki. Doris Wagner opowiada o molestowaniu przez księdza. Vithika Yadov uświadamia młodych Hindusów o kobiecej przyjemności seksualnej. Te kobiety wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.

 

Wcześniejszy

Spotkanie z Marią Zmarz-Koczanowicz

Następny

30. edycja Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu