Przedpremierowy pokaz
9 lutego w ramach kolejnego prologu Festiwalu Mediów zaprosiliśmy na projekcję dokumentu Erika Gandiniego „Szwedzka teoria miłości”.
W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest „Family of the Future”, nakreślający wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa. Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań.
Szwedzka teoria miłości (The Swedish Theory of Love) jest próbą zmierzenia się ze stereotypowym, skrajnie idealistycznym postrzeganiem Szwecji (i krajów nordyckich w ogóle). Reżyser usiłuje zweryfikować ten pogląd, drobiazgowo eksplorując prawdziwą naturę szwedzkiego społeczeństwa.
Krzysztof Majak, natemat.pl: – Film pokazuje, że wizja Szwecji, jako kraju płynącego mlekiem i miodem, nie do końca odpowiada realiom. Autorzy uświadamiają nas, jak płytkie są relacje międzyludzkie w kraju, gdzie teoretycznie wszystko działa. Szwedzka teoria miłości daje do myślenia i udowadnia, że zabezpieczenie swoich potrzeb, osiągnięcie dobrobytu, nie są tym, co czyni człowieka szczęśliwym. Do tego potrzebne są dwie rzeczy: problemy, które będziemy musieli pokonywać, oraz inni ludzie. Jeśli ich zabraknie, nasze życie może okazać się puste i bezcelowe.
Comiesięczne spotkania z dokumentem są zapowiedzią 27. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.