Aktualności

Weekend 60+Kultura 27-28 września

W ramach Weekendu 60+Kultura 27 i 28 września zapraszamy na prelekcje dotyczące malarskości filmu oraz splotów rodzinnych i zawodowych Scheiblerów z Grohmanami. 

27 września 2019 godz. 10.00

Polski punkt widzenia – malarskość filmu

Spotkanie przybliża uczestnikom dzieje sztuki oraz wprowadza w historię filmu „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. To jeden z najważniejszych polskich filmów zainspirowanych sztuką malarską. Z obrazu Pietera Bruegela „Droga na Kalwarię”, na którym widnieje 500 postaci, reżyser przygląda się dwunastu osobom. Ich losy rozwijają się w filmowe wątki i tworzą kanwę opowieści, która toczy się – od świtu do świtu – w ciągu jednego dnia.
Prelekcja, warsztaty i pokaz filmu „Młyn i krzyż”, 2010, reż. Lech Majewski, 92 min.

Wstęp wolny.
Miejsce spotkania:
Muzeum Kinematografii w Łodzi
pl. Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź

***********************

28 września 2019 godz. 16.00

Scheiblerowie i Grohmanowie – sploty rodzinne i zawodowe na tle przekształceń w łódzkim przemyśle włókienniczym po odzyskaniu niepodległości.

Osoby zainteresowane historią naszego miasta zapraszamy do udziału w spotkaniu poświęconym dwóm wielkim fabrykanckim rodom łódzkiej burżuazji –– Scheiblerom i Grohmanom. Przyjrzymy się ich drogom do potęgi, podobieństwom sąsiadujących imperiów bawełnianych, partnerstwu biznesowemu i koneksjom rodzinnym, które po zakończeniu I wojny światowej, w odbudowującej się wolnej Polsce, doprowadziło do połączenia rodzin i firm. Prezentacja towarzysząca prelekcji uwzględnia unikatowe materiały pochodzące ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Prowadzenie: Tomasz Helbik.

Wstęp wolny.
Miejsce spotkania:
Izba Pamięci Osiedla im. J. Montwiłła-Mireckiego
ul. Pela 2, 94-247 Łódź

Zapraszamy!

Wcześniejszy

Sploty, wzory i kolory

Następny

Scenariusze lekcji