Filmowa ŁódźFilmowe plenery

Wille Richterów

Willa Reinholda Richtera jest położona przy ul. Skorupki 6/8 a zbudowana została w latach 1903-04, natomiast posiadłość wybudowana dla jego brata Józefa, przy dzisiejszej ul. Skorupki 10/12, jest od niej starsza o kilkanaście lat.

 Pierwsza uchodzi za jeden z najpiękniejszych łódzkich zabytków. Zachwyca malowniczością i niekonwencjonalną budową – każda strona elewacji wygląda inaczej, podobnie jak okna. Budynek należy do uczelni od 1956 roku, natomiast rektorat znajduje się w nim od 30 lat. Zatem pełniąc już aktualną funkcję zagrał redakcję pisma „Pasikonik” w „Kingsajzie” Juliusza Machulskiego (1987). Olo Jedlina (Jacek Chmielnik) spotyka się tam ze swoją szefową Zenoną Bombaliną (Witold Pyrkosz), która – jak pamiętamy – „kocha i rozumie młodzież”.

– Panie Olu, musimy ze sobą bardzo poważnie porozmawiać. Cu-kie-recz-ka? – zagaja redaktorka. A potem wnosi aluzyjne wobec poza kinowej rzeczywistości uwagi do eseju Jedliny. – Pisze pan o krasnoludkach zachowawczych i radykałach. Pisze pan „zmrużył swoje piwne oczyska”. Panie Olu, w epoce walki z alkoholizmem? Zmienić na orzechowe… Kasztanowe.

Olo, którego usta skutecznie zakleja krówka jest w stanie odpowiedzieć jedynie prośbą o urlop. Bezpłatny.

Warto przypomnieć, że pierwotnie Bombalinę miała zagrać Beata Tyszkiewicz. Juliusz Machulski w książce „Tańczący z VIPami” przypomniał reakcję aktorki na zmianę zamiarów reżysera: „Do tego, że z ról wygryzają mnie młodsze kobiety, jestem przyzwyczajona, ale żeby Pyrkosz?”

W rektoracie Politechniki Łódzkiej rozgrywały się także oniryczne, narkotyczne sceny z filmu „Aria dla atlety” Filipa Bajona (1979), inspirowane secesyjną twórczością angielskiego grafika Aubrey’a Beardsley’a. – Ujęcia te kręciliśmy na czarno-białej taśmie o bardzo niskiej czułości, aby efekt w filmie był wyraźnie kontrastowy – wspominał reżyser.

Warto też wspomnieć, że rektorat zagrał willę starszej pani w jednej ze scen otwierających „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba (2014) – filmu o dwóch dziewczynach (Helena Sujecka, Agnieszka Pawełkiewicz), które żyją ze sprzedaży sprzętów i bibelotów po zmarłych osobach.

Kadr z filmu "Małe stłuczki"
Kadr z filmu „Małe stłuczki”

 

 

 

 

 

 

 

W renesansowej willi Józefa Richtera, gdzie dziś są biura rektorskie, po wojnie znajdował się między innymi Urząd Stanu Cywilnego. Fakt ten wykorzystał Krzysztof Kieślowski w „Przypadku” (1981/1987). Witek (Bogusław Linda) poślubia w nim Olgę (Monika Goździk), która tuż przed ceremonią oznajmia mu, że jest w trzecim miesiącu ciąży. – I ty naprawdę chcesz się ze mną ożenić? – pyta wzruszony Witek. Dzieje się to w trzeciej wersji historii życia Witka, kiedy ginie w wypadku lotniczym.

Budowla zagrała również szkołę, do której w „Cudownym dziecku” Waldemara Dzikiego (1986) chodzi główny bohater, Piotrek. Najświeższy występ filmowy willi to zrealizowana z rozmachem przez Łukasza Barczyka „Hiszpanka” (2014) o Powstaniu Wielkopolskim, gdzie niezmiernie bogaty przedsiębiorca Tytus Ceglarski (Jan Peszek) urządza w swojej rezydencji przyjęcie.

Dodajmy na koniec, że łączący obie wille Park Klepacza widać w długiej scenie przyjazdu Anki (Anna Nehrebecka) i ojca Karola Borowieckiego (Tadeusz Białoszczyński) do Łodzi, którą zrealizował Andrzej Kotkowski z Edwardem Kłosińskim w „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wcześniejszy

Krystyna Janda i Łukasz Maciejewski naszymi gośćmi

Następny

Czego się boisz? Odpowiada Dagmara Drzazga