AktualnościFestiwal Człowiek w Zagrożeniu

Wojciech Wiszniewski. Prolog Festiwalu

26 października o godz. 18 odbył się prolog Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, którego bohaterem był mistrz filmów krótkometrażowych – Wojciech Wiszniewski.

Wojciech Wiszniewski, rekordzista wśród „półkowników”, był bohaterem październikowego prologu Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Nazywano go „Szajbusem”, pisano, że jest wielką indywidualnością polskiego kina – „buntownikiem, który miał powody”. Za swój pierwszy film – etiudę studencką „Zawał serca” – otrzymał w 1968 roku Dyplom Honorowy na Festiwalu w Oberhausen. Był to chyba jedyny film Wiszniewskiego, który nie miał kłopotów z cenzurą. Każdy kolejny borykał się z problemami, ale Wiszniewski nigdy się nie poddawał. Był twórcą bezkompromisowym i konsekwentnym.

Zaczynający swoje kariery w latach 70. młodzi filmowcy traktowali go jako guru, do którego zawsze mogli zgłosić się o bezinteresowną pomoc. To od nich dostał jedną z ważniejszych nagród w swojej karierze, czyli „Wektora”, przyznanego za konsekwentną postawę twórczą i osiągnięcia w realizacji filmów.

W trakcie spotkania z twórczością Wiszniewskiego pokazaliśmy m.in. filmy: „A ona za nim płakała” i „Elementarz” oraz opowiadający o reżyserze dokument „Szajbus – film o Wojtku Wiszniewskim”, zrealizowany przez jego przyjaciela Andrzeja Mellina. Po projekcji odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli przyjaciele reżysera. Naszymi gośćmi byli: Dorota Wardęszkiewicz, Bronisława Stolarska, Andrzej Mellin, Bogdan Górski, Emil Sowiński. Spotkanie prowadził dr Krzysztof Jajko.

Wstęp bezpłatny

Wcześniejszy

Marszałek Józef Piłsudski na ekranie

Następny

Frida i Diego na fotografiach