Archiwum Wystaw

Zbigniew Cybulski. Legenda

3 listopada, w 90. rocznicę urodzin Zbigniewa Cybulskiego, otworzyliśmy wystawę poświęconą legendarnemu aktorowi. Naszymi gośćmi byli Dorota Karaś i Alfred Andrys.

„Im więcej lat upływa od śmierci Zbyszka Cybulskiego, tym więcej jest świadków, więcej osób, które z nim spędziły te ostatnie godziny” – opowiadał na spotkaniu po wernisażu przyjaciel aktora, Alfred Andrys, który był razem z Cybulskim na dworcu we Wrocławniu, 8 stycznia 1967 r.. Łączyła ich głęboka, wieloletnia przyjaźń, o której Pan Alfred do dziś opowiada ze wzruszeniem, snując opowieści o prywatnym życiu „polskiego Jamesa Deana”. Był dla Zbyszka „Alfą”, a Zbyszek dla niego „Beniem”.

Opowieść o Cybulskim-przyjacielu, o człowieku wrażliwym, bardzo czułym, pomocnym, ale i zagubionym, niepewnym siebie, uzupełniała Dorota Karaś – autorka książki „Cybulski. Podwójne salto”.  Reporterka nie tylko odtworzyła biografię aktora, ale dotarła do ludzi, którzy byli najbliżej, którzy znali Cybulskiego poza planem filmowym. Karaś nakreśliła jego portret zachowując niuanse osobowości, rysując postać wielowymiarowo, wychodząc poza aktorskie maski i kreacje. Rozmowę poprowadził Jakub Wiewiórski.

Na wystawie „Zbigniew Cybulski. Legenda” pragniemy przybliżyć sylwetkę aktora oraz pokazać, jak na przestrzeni lat budowano jego wizerunek jako amanta, buntownika i romantycznego idealisty. W naszej kolekcji znajdują się m.in. zdjęcia z filmu „Popioł i diament” oraz panoramiczne fotografie z „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Są to unikaty, które po raz pierwszy zostają udostępnione zwiedzającym. Wystawę można oglądać do 18 lutego.

Partner wystawy: Telewizja Kino Polska.

 

 

Wcześniejszy

Muzeum Kinematografii życzy Wesołych Świąt

Następny

Jadwiga Żukowska in memoriam