Aktualności

Wernisaż wystawy „Zwierciadło Bergmana”

30 lipca o godz. 17 – w dniu 10. rocznicy śmierci Ingmara Bergmana – zaprosiliśmy na wernisaż wystawy „Zwierciadło Bergmana”.

Kuratorem ekspozycji jest prof. Tadeusz Szczepański, wybitny znawca twórczości Reżysera, wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej, autor monografii „Zwierciadło Bergmana”, wyróżnionej Nagrodą im. Bolesława Michałka, znakomitej książki poświęconej szwedzkiemu reżyserowi.

– Zależało nam nie tyle na podkreśleniu egzystencjalnej, psychologicznej, metafizycznej tematyki filmów Ingmara Bergmana, lecz na pokazaniu jak się kształtowała poetyka jego filmów i warsztat, albowiem Bergman w każdej dekadzie zmieniał skórę – podkreślał Tadeusz Szczepański.

Na wystawie prezentujemy materiały ze zbiorów własnych Muzeum, z archiwum prywatnego Tadeusza Szczepańskiego, oraz pozyskane z Ambasady Szwecji, Fundacji Bergmana (Stiftelsen Ingmar Bergman), Sjöberg Bildbyrå, Svensk Filmindustri, a także Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pokazujemy warsztat twórczy Reżysera, jego podejście do scenariusza, inscenizacji, pracy z aktorem, przedstawimy również polską recepcję twórczości autora Siódmej pieczęci, Milczenia, Szeptów i krzyków czy Fanny i Aleksander.

Sam Bergman, który kręcił filmy przez blisko 60 lat, mówił o sobie: „Jestem oszustem, albo – jeśli publiczność przystaje na oszustwo – sztukmistrzem”.

Na ekspozycję składają się fotosy, plakaty do wszystkich filmów Reżysera, które były wyświetlane w kinach w Polsce, recenzje, programy kinowe, a także materiały audiowizualne zrealizowane przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. O znaczeniu Bergmana mówią w nich m.in.: Krzysztof Zanussi, Mariusz Wilczyński, Magdalena Łazarkiewicz, Filip Bajon, Robert Gliński i rektor łódzkiej Szkoły Filmowej Mariusz Grzegorzek. Pokazujemy też latarnię magiczną i projektor – ten sam typ, którego używał Bergman.

„Bogata w wielkie dzieła, wielostronna twórczość Ingmara Bergmana dobiegła końca, ale jej artystyczny format, fundamentalne tematy egzystencjalne, uniwersalna głębia wiedzy o naturze ludzkiej i humanistyczna miara zawarte w jego filmowej dramaturgii stawiają go w historii kultury obok takich gigantów ludzkiego ducha jak Szekspir, Molier i Strindberg” – pisze w tekście, który towarzyszy wystawie, prof. Tadeusz Szczepański.

Dzięki uprzejmości Ambasady Szwecji wystawę wzbogacą pokazy filmu Więcej niż Bergman, reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas. Twórcy dokumentu, zaprezentowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2013 roku, zabierają widzów na wyspę Fårö, gdzie od lat 60. stoi dom Ingmara Bergmana – podłużny budynek położony niedaleko plaży, na której rozgrywa się akcja Persony. W filmie Więcej niż Bergman o Mistrzu, w jego domu, wypowiadają się m.in.: Francis Ford Coppola, Woody Allen, Ridley Scott, Michael Haneke, Ang Lee, Martin Scorsese, Lars von Trier, Wes Anderson, Isabella Rossellini i Robert De Niro. A zdanie, które wypowiada Alejandro González Iñárritu: „Gdyby kino było religią, to miejsce byłoby Mekką albo Watykanem” – obrazuje, jak ważny jest Bergman, jego dzieła, a także jego prywatna przestrzeń dla ludzi kina.
Na pokazy dokumentu Więcej niż Bergman zapraszamy do kina Kinematograf 30 lipca, 30 sierpnia i 30 września.

W czasie trwania wystawy przygotowujemy także wydarzenie specjalne – projekcję filmu Tam, gdzie rosną poziomki z archiwalnej taśmy 35 mm. Pokaz poprzedzi wykład prof. Tadeusza Szczepańskiego.

Zwierciadło Bergmana
30 lipca – 22 października 2017
Muzeum Kinematografii w Łodzi
pl. Zwycięstwa 1

Kurator: prof. Tadeusz Szczepański
Współpraca: Krzysztof Jajko
Koordynatorka: Bogusława Bronowicka

 

 

 

Wcześniejszy

Powstanie Warszawskie – pokaz specjalny

Następny

Projekt: Odyseja Filmowa