AktualnościFestiwal Człowiek w Zagrożeniu

27. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Od 21 do 25 listopada zapraszamy na  Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Najlepsze filmy dokumentalne z Polski i ze świata, kontrowersyjne tematy, ważne dyskusje i spotkania z twórcami.

W czasie pięciu festiwalowych dni zaprezentujemy ponad 80 filmów. Wśród nich znajdą się czołowe światowe produkcje oraz najważniejsze polskie dokumenty z ostatniego roku. Ważną częścią corocznych spotkań z dokumentem jest konkurs o Nagrodę Miasta Łodzi – Białą Kobrę. W tym roku, 35 wyselekcjonowanych filmów i reportaży oceni jury w składzie: Sławomir Grünberg, Ryszard Jaźwiński, Katarzyna Kubacka-Seweryn, Wojciech Staroń i nasza zeszłoroczna laureatka – Anna Zamecka. Zapraszamy również na spotkania z twórcami, dyskusje zarówno o samej formie dokumentalnej, jak i problemach, z którymi mierzą się współcześni twórcy dokumentu.

Festiwal Człowiek w Zagrożeniu jest zwieńczeniem całorocznych działań Muzeum Kinematografii w Łodzi służących popularyzacji kina dokumentalnego – szlachetnej a niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, a także koncentrujących się na stworzeniu jak najszerszego, twórczego forum wymiany doświadczeń i poglądów na temat kondycji współczesnego człowieka. W ciągu roku organizujemy liczne spotkania z filmem dokumentalnym (Prologi Festiwalu), z projekcjami wychodzimy bezpośrednio do ciekawej świata, wrażliwej publiczności.

Początek Festiwalu w 1990 roku jest związany z przemianami ustrojowymi w Polsce i Europie Wschodniej. To jeden z powodów, dla których stawiamy na uczciwość, obiektywizm w doborze filmów, szerokie spektrum prezentowanych poglądów. Szczególnie ważne są dla nas filmy propagujące otwartość na drugiego człowieka, a także skoncentrowane na przełamywaniu własnych ograniczeń w sferze mentalnej, fizycznej czy politycznej.

 

Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania z twórcami jest bezpłatny.

Strona Festiwalu: festiwalmediow.pl

Cały program Festiwalu w PDF

Wcześniejszy

Mały Kinematograf - Co kryje ciało?

Następny

Arktyka Włodzimierza Puchalskiego