Aktualności

Świętujemy urodziny Łodzi

Bilet wstępu za 1 zł, oprowadzanie z przewodnikami, gra miejska – to tylko część atrakcji jakie przygotowaliśmy z okazji 594. Urodzin Łodzi.

Świętowanie zaczynamy już w piątek 28 lipca. O godz. 21 zapraszamy na Stary Rynek na Letni Kinematograf Rozrywkowy z Agentem 007. Przed głównym pokazem W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości – jedynym filmie George’a Lazenby’ego w roli Jamesa Bonda i jedynym filmie, w którym agent 007 się ożenił – projekcja krótkiego metrażu i konkursy w których można wygrać Bondowskie gadżety.

W weekend 29 – 30 lipca do Muzeum zapraszamy w godz. 11 – 18. Bilet w cenie symbolicznej złotówki. Po wystawach i pałacowych wnętrzach zwiedzających będą oprowadzać przewodnicy. Spacery zaczynamy punktualnie o godz. 12, 13, 14, 15, 16 i 17 – zbiórka przy kasie Muzeum.

Także w sobotę 29 lipca zapraszamy do udziału w grze miejskiej Filmowym Tropem,  odkrywającej filmową i historyczną przeszłość ulicy Moniuszki. Jedna z krótszych ulic Łodzi ma wyjątkowo filmowy klimat – w jej obrębie realizowano wiele produkcji zarówno polskich, jak i zagranicznych. Ulica ma także bardzo interesującą historię – to tu zamontowano pierwsze latarnie elektryczne w Łodzi. Jej atrakcyjność wzbogacają miejsca związane z powojennym, filmowym, także artystycznym życiem Łodzi, np. słynna „Honoratka”.
Gra przeznaczona jest dla osób pełnoletnich. Odbywać się będzie w trzech turach, rozpoczynających się o godzinach: 11, 12:30 i 14. Prosimy zabrać aparaty! Grę poprowadzą: Krzysztof Olkusz i Piotr Spólnicki.

A o godz. 18 zapraszamy do kina Kinematograf na pokaz animacji Miasto snu – interdyscyplinarnego projektu Justyny Apolinarzak i Marty Ostajewskiej. Pokazowi animacji Miasto snu towarzyszyć będzie prezentacja Notesów snów, pokaz dokumentu LDZ Miasto snu Sebastiana Kwidzińskiego oraz improwizacja na słowa, obrazy i dźwięki, a także performance Ewy Bloom-Kwiatkowskiej pt. Krąg, czyli kto ma urojone lęki zasługuje na prawdziwe. Wstęp wolny.

Z kolei w niedzielę 30 lipca o godz. 17 – w 10. rocznicę śmierci Ingmara Bergmana – zapraszamy na wernisaż wystawy Zwierciadło Bergmana. Kuratorem ekspozycji jest prof. Tadeusz Szczepański, wybitny znawca twórczości Reżysera, wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej.
Na wystawie pokażemy materiały ze zbiorów własnych Muzeum, z archiwum prywatnego Tadeusza Szczepańskiego, oraz pozyskane m.in. z Ambasady Szwecji, Fundacji Bergmana (Stiftelsen Ingmar Bergman) i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Zaprezentujemy warsztat twórczy Reżysera, jego podejście do scenariusza, inscenizacji, pracy z aktorem, zobrazujemy również polską recepcję twórczości autora Szeptów i krzyków. Wstęp wolny

Wcześniejszy

Sejsmograf nominowany do nagród PISF

Następny

Filmowy spacer po Rudzie Pabianickiej