Aktualności

Muzeum na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Od 19 do 24 września zapraszamy do Gdyni na wystawy, które powstały z naszym udziałem i spotkania promujące książki.

spi-6513aWystawa Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi
W galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprezentujemy przygotowaną przez Muzeum Kinematografii wystawę Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi.
To czarno-białe zdjęcia wykonane przez Kieślowskiego – wówczas studenta pierwszego roku Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej
i Filmowej w Łodzi w roku akademickim 1965/1966. Tych kilkadziesiąt fotografii to wyjątkowy dokument z epoki autobusów „ogórków”, chłopięcych fartuszków szkolnych z białymi kołnierzykami, gry w „noża”… Pokazują jesienną – w deszczu
i zimową, ośnieżoną Łódź z jej nowymi wieżowcami i starymi domami, ciemnymi bramami, podwórzami, witrynami sklepowymi, balustradami balkonów
i mieszkańcami – dorosłymi o zniszczonych, zmęczonych – często starych już – twarzach i dziećmi o buziach roześmianych. Poruszają, przywołują wspomnienia, budzą refleksje.
Fotografie są złożonym portretem miasta, przedstawionego przez pryzmat człowieka, stanowiącego zawsze – jak pokazała przyszłość – główny temat filmowych prac Kieślowskiego. Wszystkie prace – udostępnione przez Marię Kieślowską – pochodzą z archiwum rodzinnego reżysera.

 

kieslowski_pagowskiWystawa Andrzeja Pągowskiego
Na festiwalu w Gdyni zaprezentowana będzie plenerowa wystawa Andrzeja Pągowskiego Kieślowski na nowo – Plakaty do filmów w 20. rocznicę śmierci reżysera.
Sam Kieślowski pisał w katalogu do wystawy Pągowskiego „Miasto Plakatów”
w Warszawskiej Zachęcie – …To nie jest wszystko jedno, kto robi plakat. Do jednych mam zaufanie – jeżeli zrobił plakat staram się o bilet. Do innych nie mam – Wszystko mi jedno co im się podoba….
Współpraca Kieślowskiego z Pągowskim trwała wiele lat. Jej efektem było powstanie całej serii plakatów m.in. do Amatora, Przypadku, czy Krótkiego filmu o miłości.
Z okazji 20. rocznicy śmierci reżysera, Andrzej Pągowski wraca po latach do tych samych filmów. Ogląda je na nowo, bogatszy o doświadczenia przeżytych lat. Tworząc plakat do filmu Amator artysta miał 26 lat, a do filmu Niebieski – 40. W tym roku skończył 63 lata. Uważa, że zupełnie inaczej odebrał te filmy i inaczej projektuje swoje prace. Dostrzegł, że Kieślowski na co innego położył akcent, niż wydawało mu się wcześniej. Pągowski zauważa to teraz, gdy ma za sobą inne przeżycia, doświadczenia. Kolekcja będzie obejmować plakaty do wszystkich filmów, jakie wyreżyserował Kieślowski łącznie z krótkometrażowymi i dokumentalnymi oraz całym Dekalogiem. Muzeum Kinematografii w Łodzi jest współorganizatorem wystawy.

page-0

 

 

wajda_plakat_wystawa

Wystawa ANDRZEJ WAJDA 40/90
6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował jak dotychczas 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: 40/90. Prezentuje ona w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od Pokolenia – debiutu z 1954 roku aż do Powidoków – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim, którego przedpremierowy pokaz specjalny odbędzie się podczas festiwalu.
Wystawa składa się z dużych podświetlanych stelaży; oprócz fotosów, werków (czyli zdjęć z planu) i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów.
Muzeum Kinematografii w Łodzi udostępniło ze zbiorów plakaty do filmów wybitnego reżysera. Organizator wystawy: Filmoteka Narodowa.

 

okladkaPromocje książek
W księgarni Gdyńskiego Centrum Filmowego zapraszamy na promocje dwóch książek. Muzeum Kinematografii będzie promowało najnowszą publikację wydaną wspólnie z PWSFTviT w Łodzi Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej pod redakcją prof. Tadeusza Szczepańskiego.
Na ponad 500 stronach pięknie wydanej książki obok esejów, artykułów, recenzji
i wywiadów Marii Kornatowskiej znajdują się wspomnienia o Niej. Wybitną krytyk filmową, wykładowczynię i legendarną postać łódzkiej Szkoły Filmowej wspominają m.in.: Krystyna Serejska-Olszer, Agnieszka Holland, Annette Insdorf, Grażyna Torbicka, Małgorzata Kałuża, Elżbieta Wittlin-Lipton, Lech Majewski, Sławomir Grünberg,
ks. Andrzej Luter, Tadeusz Sobolewski, Andrzej Kołodyński, Gabriele Iacovone, Filip Bajon, Mariusz Grzegorzek, Mitko Panov, Zbigniew Rybczyński, Grzegorz Królikiewicz.

 

Księgarnia/Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego – czwartek, 22 września 2016 roku, godzina 13.00.
Wstęp wolny.

kieslowski_okladka_ksiazkaKieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień pod redakcją Stanisława Zawiślińskiego i Krystyny Zamysłowskiej – publikacja
o charakterze dokumentacyjno-edukacyjno-popularyzatorskim towarzyszy obchodom 20. rocznicy śmierci i 75. urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Krystyna Zamysłowska, współredaktor książki, jest głównym inwentaryzatorem zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Redaktorzy książki przedstawiają wybór wspomnień, poglądów i opinii o Kieślowskim oraz recepcji jego twórczości, które pojawiły się na przestrzeni 20 lat od śmierci reżysera. W książce wydanej przez Stowarzyszenie KinoArt znalazł się także blok artykułów pt. „Odkryte po latach”, odsłaniających nieznane dotąd fragmenty życia Krzysztofa Kieślowskiego.

 

Księgarnia/Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego – środa, 21 września 2016 roku, godzina 14.00.
Wstęp wolny.

 

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19 – 24 września 2016.

 

Wcześniejszy

Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny

Następny

Mecenasi i partnerzy