Malarskość filmu
Nowatorski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich dokonaniach filmowych zainspirowanych sztuką malarską. W ramach projektu odbywają się spotkania z młodzieżą licealną, dorosłymi i seniorami.
Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łódź Muzeum realizuje nowatorski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o najważniejszych polskich dokonaniach filmowych zainspirowanych malarstwem. Do udziału zapraszamy młodzież i nauczycieli ze szkół średnich, choć projekt dedykowany jest głownie klaso pierwszym, które w programie nauczania mają lekcje plastyki.
Tematy do wyboru:
- malarstwo Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra Gierymskiego w kadrach filmów Andrzeja Wajdy. Projekcja filmu „Wesele”. Plastyczne warsztaty twórcze. Rejestracja fotograficzna. Omówienie prac, krytyka i dyskusja.
- obraz Pietera Bruegla „Droga na kalwarię”, jako punkt wyjścia do rozważań o najwybitniejszych działach malarstwa europejskiego i arcydzieł sztuki XVI wieku. Projekcja filmu „Młyn i krzyż”. Plastyczne warsztaty twórcze. Rejestracja fotograficzna. Omówienie prac, krytyka i dyskusja.
Udział: 30 zł.
Minimalna ilość uczestników: 25 osób.
Polski punkt widzenia – malarskość filmu to:
– prelekcje i warsztaty twórcze uzupełnione dyskusjami, analizami i interpretacjami filmowych i malarskich dzieł sztuki,
– seanse filmowe wybranych dzieł polskich mistrzów kina, ilustrujące omawiany temat,
– wystawa on-line na stronie internetowej Muzeum Kinematografii prezentująca fotografie zainspirowane kadrami malarskimi wykonanymi przez uczestników,
– scenariusze zajęć szkolnych.
Spotkania odbywają się w siedzibie Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1) lub w szkołach regionu łódzkiego.
Informacje i zapisy:
edukacja@kinomuzeum.pl
tel. 42 674 09 57 w.151
Scenariusze lekcji do pobrania
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Dofinansowano ze środków Miasta Łódź