Aktualności

Andrzej Papuziński in memoriam

Wspólnie w Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, 29 marca zaprosiliśmy na pokaz filmów zmarłego dwa miesiące temu Reżysera.

Andrzej Papuziński urodził się 22 listopada 1932 roku w Warszawie, zmarł 29 stycznia 2017 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Scenarzysta i reżyser. Większość filmów z lat 60., 70. i 80. nakręcił w Wytwórni Filmowych Oświatowych w Łodzi. Jego stałym współpracownikiem był Stanisław Śliskowski.

Andrzej Papuziński był uznanym i wielokrotnie nagradzanym twórcą filmów dokumentalnych, niezwykle wyczulonym na tematy związane z historią, kulturą i sztuką. Jego filmy często przedstawiają i interpretują wydarzenia historyczne; wielokrotnie czyni swymi bohaterami twórców – grafików, plakacistów, malarzy, muzyków, rzemieślników – artystów najwyższej klasy. Uznawany jest za autora esejów filmowych o sztuce, które są niezwykłą próbą stworzenia ekranowej syntezy życia i dokonań portretowanego artysty lub zjawiska artystycznego.

W Kinematografie pokazaliśmy: Bykowi chwała – film o Franciszku Starowiejskim (1971); Stanisław Zagajewski Ars Mea Lux Mea (1978) – filmowa ballada o nieprofesjonalnym artyście z Włocławka Stanisławie Zagajewskim; Dzwon (1980) – film z cyklu „Z tradycji rzemiosł i sztuki ludowej” pokazujący proces odlewania dzwonu w pracowni ludwisarskiej E. Felczyńskiego w Przemyślu; Obroty godzin (1986) opowiadający o wizycie u krakowskiego artysty – Roberta Kucińskiego, który tworzy unikatowe zegary drewniane oraz Wielkie oczekiwanie (1987), ostatnią częścią tryptyku poświęconego Panoramie Racławickiej.

Reżysera wspominali współpracownicy: reżyser i wiceprezes WFO Jacek Schmidt, operatorzy: Stanisław Śliskowski, Zbigniew Kotecki, Józef Romasz i montażystka Monika Zawadzka.

Wcześniejszy

Spotkania z Scheiblerami. Historia GKO

Następny

Jubileusz Pągowskiego w Dreźnie