OKO i Orchestrion
Serdecznie zapraszamy na nową wystawę stałą, na której prezentujemy zabytkowe obiekty ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, które przeszły konserwację: kamerę OKO Kazimierza Prószyńskiego oraz Orchestrion Atlantic.
Obiekty można oglądać w galerii nad kinem Kinematograf od środy do niedzieli w godz. 12-16.
* Kamera OKO – wynalazek Kazimierza Prószyńskiego *
Kazimierz Prószyński skonstruował Kamerę OKO w 1912 roku. Wynalazek cechował się łatwą obsługą, przystępną ceną, a przez to miał być dostępny również dla amatorów. Kamera OKO była urządzeniem pozwalającym na rejestrację ruchomych obrazów i ich późniejszą projekcję. Najprawdopodobniej wykonano zaledwie 100 sztuk tego aparatu. W tym momencie w Polsce wiemy o 5 egzemplarzach Kamery OKO (znajdujących się w Muzeum Techniki oraz w Filmotece Narodowej w Warszawie, a także w Muzeum Kinematografii w Łodzi). Jedynie egzemplarz należący do Muzeum Kinematografii został poddany rekonstrukcji umożliwiającej jego uruchomienie i przywracającej mu sprawność. Odtworzyliśmy przy tym taśmę filmową pomysłu Prószyńskiego, niemal trzy razy szerszą od typowej taśmy 35 mm. Pozostałe rekonstrukcje zostały przeprowadzone zgodnie z opisem w dokumencie patentowym
* Orchestrion Atlantic *
Orchestrion to automatyczny instrument muzyczny, złożony z szeregu połączonych instrumentów naśladujących orkiestrę. Nazywany był też w Polsce „orkiestronem”, „orkiestrionem” albo po prostu „automatem muzycznym”. Orchestriony reklamowano jako idealne urozmaicenie przestrzeni lokali publicznych – restauracji, kawiarni, cukierni, lobby hotelowych. Anonse okraszano niekiedy hasłami w rodzaju „zastąpi kwartet smyczkowy” i podkreślano wynikającą z tego oszczędność dla przedsiębiorcy. Szczególne miejsce dla przemysłu automatów muzycznych stanowił Lipsk, gdzie funkcjonował szereg zakładów produkujących tego typu urządzenia. Właśnie tam został najprawdopodobniej wyprodukowany orchestrion Atlantic znajdujący się w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi. Nasz orchestrion został poddany kompleksowej konserwacji, która pozwoliła na jego ponowne uruchomienie.
Podczas prezentacji obiektu 13 listopada będzie można posłuchać oryginalnych utworów wygrywanych przez orchestrion.
Dowiedz się więcej o procesie konserwacji obiektów. Zobacz galerię.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.