Filmowe plenery

Park na Zdrowiu

Park na Zdrowiu nie tylko jest największym łódzkim parkiem,  ale też bez wątpienia jedną z najprzyjemniejszych scenerii zimowych spacerów. Warto przechadzki urozmaicić rozmowami o filmowych wcieleniach parku noszącego imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, tym bardziej, że bywały zaskakujące.

Czy wiedzą Państwo na przykład, że na potrzeby Sekretu Enigmy Romana Wionczka (1979) o genialnych polskich kryptologach, którzy mieli udział w złamaniu tajnego kodu używanego przez hitlerowskie Niemcy, został na Zdrowiu wybudowany Pałac Saski? – Przypadkiem tamtędy przejeżdżałem i zobaczyłem, że pałac został zbudowany razem z księciem Poniatowskim odlanym jeden do jednego – wspominał scenograf Andrzej Haliński. – W Karierze Nikodema Dyzmy mieliśmy kręcić nocny przejazd przez Warszawę pod wodzą pijanego pułkownika Walendy. Uzyskaliśmy zgodę od ekipy tamtego filmu na pokazanie pałacu w naszym serialu. Nikt nie wierzył, że użyliśmy atrapy.

Po zdjęciach całą dekorację rozebrano. Łącznie z pomnikiem Księcia, mimo że kierownik produkcji Kazimierz Sioma toczył batalię, by stanął w Parku Poniatowskiego. Nie inaczej potoczyły się losy kolejnej wyjątkowej dekoracji – teatru wybudowanego przy muszli koncertowej na potrzeby Komediantki Jerzego Sztwiertni (1986). Bogdan Solle, scenograf: – Scena muszli została całkowicie zabudowana drewnianą konstrukcją charakterystyczną dla letnich teatrów ogródkowych z początku XX w. Część była przeznaczona na kawiarnię, gdzie stały stoliki. Było nawet osobne wejście z kasami.

Również na Zdrowiu Volker Schloendorff, autor Blaszanego bębenka, realizował zdjęcia do Króla olch (1996). Dekoracja markowała pałacyk myśliwski Hermana Goeringa, w rzeczywistości znajdujący się w Prusach Wschodnich. Na planie pojawił się nawet John Malkovich, odtwarzający w Królu olch główną rolę Abla. Warto przypomnieć, że aktor wrócił do Łodzi w 2011 roku i między innymi spotkał się z widzami w zamkniętym niedawno kinie Bałtyk.

W 2014 roku parkowe plenery wykorzystał Marcin Latałło w Marynarzu z Łodzi. Jest szansa, że premiery filmu doczekamy się w tym roku.

O ile Park na Zdrowiu jest ulubionym miejscem wypoczynku łodzian od czasów przedwojennych, to historia lunaparku jest zdecydowanie krótsza – powstał w połowie lat 70. XX wieku. Swoje filmowe pięć minut zdążył jednak mieć w Listach miłosnych Sławomira Kryńskiego (2001), gdzie pracujący w wesołym miasteczku Janusz (Mariusz Frankowski dubbingowany przez Michała Staszczaka) spotyka Teresę (Magdalena Cielecka), główną bohaterkę filmu. Lunapark i ZOO pojawiają się także w drugiej serii serialu Komisarz Alex (2012) w scenach z nową panią weterynarz zagraną przez Aleksandrę Hamakło. Natomiast legendy o wykorzystaniu zjeżdżalni w nakręconej w 1983 roku przez Juliusza Machulskiego Seksmisji, reżyser w rozmowie z Dominiką Kawczyńską nie potwierdził.

Park na Zdrowiu upodobali sobie za to twórcy kina adresowanego do młodszych widzów. Możemy go zobaczyć choćby w Dniu kolibra Ryszarda Rydzewskiego (1983) czy w Latających machinach kontra Pan Samochodzik Janusza Kidawy (1991) na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i Złota Rękawica. Mamy tu klasyczny film w filmie, bowiem łódzki ogród zoologiczny posłużył jako miejsce planu zdjęciowego zagranicznej ekipy.

Wcześniejszy

Tu stacja ANIMACJA!

Następny

Zwiedzamy z kuratorem