Premiera filmu o Karabaszu
– To miał być łatwy i przyjemny film, który miał się sam zrobić. Tymczasem okazało się inaczej – mówił Andrzej Sapija, reżyser „Intensywności patrzenia”.
26 listopada w ramach 26. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbyła się polska premiera filmu dokumentalnego Intensywność patrzenia opartego na rozmowach z Kazimierzem Karabaszem, wybitnym reżyserem, nestorem polskiego dokumentu. Po projekcji zaprosiliśmy na spotkanie z reżyserem Andrzejem Sapiją.
– To miał być łatwy i przyjemny film, który miał się sam zrobić. Trzeba ustawić dwie kamery, podpiąć mikrofony i czekać. Tymczasem okazało się inaczej. Byłem zaskoczony tym, że Kazimierz Karabasz, który zrobił tyle wspaniałych portretów ludzkich, który doskonale wiedział, jak zbliżyć się do bohatera, jak z nim nawiązać więź, jak go filmować, sam jako bohater postawił ścianę. Zachowywałem się jak złodziej, kradnąc obrazy, momenty, w których nawet nie wiedział, że jest filmowany. To nie znaczy, że miał coś do ukrycia. Był po prostu twórcą skoncentrowanym na filmach. Wszystko inne było nieistotne – mówił Andrzej Sapija.
W filmie Intensywność patrzenia Karabasz mówi o okolicznościach powstania swoich filmów, o zagadnieniach warsztatowych, a także dzieli się refleksjami dotyczącymi etyki zawodu filmowca-dokumentalisty, poszukiwania prawdy o człowieku, sensów i celów twórczości.
Kazimierz Karabasz jest patronem Nagrody „Cierpliwego oka” przyznawanej na Festiwalu Mediów Człówiek w Zagrożeniu przez Narodowe Centrum Kultury.
Fot. Marta Łącka