AktualnościFestiwal Człowiek w Zagrożeniu

Prolog Festiwalu

13 października zaprosiliśmy na kolejne spotkanie z filmem dokumentalnym.

Pokazaliśmy Człowieka w reżyserii Yanna Arthusa-Bertranda. O filmie opowiadał Bartosz Zając: – Film ma prostą strukturę. To rozmowy z ludźmi z bardzo różnych kręgów kulturowych, różnych grup społecznych. Reżyser przygląda się zagadnieniom prostym, związanych z ich życiem codziennym. Z tego względu określany jest często jako esej filmowy, ponieważ jest przykładem mało charakterystycznej dla dokumentu refleksji, która stawia fundamentalne pytania: po co jesteśmy? dokąd zmierzamy? Brzmi banalnie, ale w formie jaką zaproponował reżyser – bardziej poetyckiej – nabiera zupełnie innego wymiaru – mówił filmoznawca.

Wybitny francuski fotograf i dokumentalista przedstawia niezwykły, zbiorowy portret człowieka. Reżyser dotarł do ponad 2 tys. rozmówców w 60 krajach: od pracowników w Bangladeszu, chłopów w Mali, przez afgańskich uchodźców i bojowników na Ukrainie, po amerykańskich więźniów skazanych na karę śmierci. Co ich łączy? Opowiadają o miłości, śmierci, wojnie, sytuacji kobiet. Odsłaniają wzruszające historie pełne namiętności, cierpienia, smutku, nienawiści ale i wybaczenia. Przepiękne zbliżenia ich twarzy przeplatane są zachwycającymi zdjęciami lotniczymi.

Przed główną projekcją wyświetliliśmy 11-minutowy dokument Marcina Bortkiewicza Lewa połowa twarzy z 2013 roku.

Comiesięczne projekcje filmów dokumentalnych są zapowiedzią 26. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” (22-26 listopada).

 

Wcześniejszy

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU NA USŁUGI SPOŁECZNE Z DNIA 19 STYCZNIA 2017 R.

Następny

Andrzej Wajda nie żyje