Aktualności

Żegnaj, Mistrzu!

Andrzej Wajda był z nami od samego początku tworzenia Muzeum Kinematografii w Łodzi. Zawsze miał dla nas czas i udzielał bezcennych porad.

Stworzyliśmy wiele wystaw poświęconych Jego Twórczości. Pierwsza wystawa otwarta 10 maja 1986 roku Reymont – Ziemia obiecana – Wajda, zainaugurowała samodzielną działalność Muzeum Kinematografii w Pałacu Scheiblera. Andrzejowi Wajdzie, który otwierał ekspozycję, towarzyszyła wówczas liczna grupa współtwórców filmu: kostiumolog Barbara Ptak, kierownicy produkcji Barbara Pec-Ślesicka i Kazimierz Sioma, dekorator wnętrz Maciej Putowski, wielu asystentów, współpracowników i konsultantów, do grona których należał także dyrektor muzeum Antoni Szram.
W 1988 roku muzeum przygotowało wystawę z okazji 30. rocznicy premiery filmu Popiół i diament – Andrzej Wajda ją otwierał. W 1999 rok Andrzej Wajda gościł w Muzeum Kinematografii na wystawie scenografii Allana Starskiego. W 2000 roku z okazji przyznania Andrzejowi Wajdzie Oscara, pokazaliśmy wystawę Plakaty do Filmów Andrzeja Wajdy. Ta ekspozycja pokazana została także w Los Angeles i w Nowym Jorku.
Rok później była wystawa Twarze Andrzeja Wajdy, złożona z portretów reżysera obejmujących cały okres jego aktywności twórczej, a także z plakatów do jego filmów i przedstawień teatralnych. Pokazaliśmy ją także w Rydze i Berlinie. Przygotowaliśmy też wystawy związane z premierami filmów Pan Tadeusz oraz Zemsta.
W 2011 roku, z okazji 85. urodzin gościliśmy Mistrza w Muzeum na wernisażu wystawy Andrzej WajdaPrawie wszystko. W tym samym roku wystawa Plakaty do Filmów Andrzeja Wajdy prezentowana była w Tel Awiwie, Jerozolimie i Hajfie.
W 2012 roku wypożyczyliśmy z krakowskiej Mangghi wystawę Rysunki Andrzeja Wajdy.
Na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2014 roku pokazaliśmy wystawę Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym, którą w Muzeum Kinematografii otworzyliśmy 6 marca 2016 roku – w dniu 90. urodzin Andrzeja Wajdy.

Żegnaj, Mistrzu!
Krystyna Zamysłowska, starszy kustosz w Muzeum Kinematografii, kuratorka wystaw Andrzeja Wajdy.

 

 

Wcześniejszy

Andrzej Wajda nie żyje

Następny

Mały Kinematograf