AktualnościWydarzenia

Bolesław Matuszewski. Nieznany pionier kinematografii

19 sierpnia, w 160. rocznicę urodzin Bolesława Matuszewskiego, zaprosiliśmy na pokaz filmu dokumentalnego o pierwszym w historii teoretyku filmu i spotkanie z reżyserem.

Bolesław Matuszewski. Nieznany pionier kinematografii – film Jerzego Bezkowskiego zrealizowany w Wytwórni Filmów Oświatowych, wydobywa z zapomnienia prekursorskie dokonania Bolesława Matuszewskiego. Był on fotografem, operatorem filmowym i pierwszym w historii teoretykiem filmu. Działał na przełomie XIX i XX wieku na terenie Polski, Rosji i Francji. Fotografował i filmował najważniejsze wydarzenia m.in. spotkanie prezydenta Francji z carem Mikołajem II w Petersburgu.
W roku 1898, niedługo po pierwszym pokazie Kinematografu braci Lumière, napisał w języku francuskim dwa pionierskie traktaty: „Nowe źródło historii” oraz „Ożywiona fotografia. Czym jest, czym być powinna” (jedyny znany egzemplarz tej książki znajduje się w zbiorach Muzeum Kinematografii). Twierdził, że zapis filmowy jest najwierniejszym źródłem historii i w związku z tym postulował zakładanie archiwów filmowych.

Remont muzeum

Mały Kinematograf