Archiwum Wystaw

Frida i Diego na fotografiach

Do 3 stycznia można oglądać wystawę „Frida i Diego. Niech żyje życie!”, na której prezentujemy fotografie niezwykłej pary meksykańskich artystów – Fridy Kahlo i Diego Rivery.

W czasie trwania wystawy, zapraszamy na specjalne pokazy filmów z meksykańskiej klasyki. Po Macario Roberto Gavaldóna z 1960 r. i Perle  Emilio Fernándeza z 1947 r., zapraszamy na film Gilberto Martineza Solaresa – Mięciutkie cukinie. Cóż za piękne nóżki z 1948 r. Na projekcję zapraszamy 4 listopada o godz. 15.

3 października o godz. 17 odbył się wernisaż wystawy zdjęć Fridy Kahlo i Diego Rivery. Godzinę później tłumnie wysłuchaliśmy wykładu Gregorio Luke, eksperta z zakresu kultury i sztuki meksykańskiej, przybliżył życie i twórczość obojga artystów pokazując unikalne zdjęcia i fragmenty filmów.

Wystawa „Frida i Diego. Niech żyje życie!” opowiada historię związku Fridy i Diego. Wspólne życie dwojga artystów było bardzo burzliwe, pełne rozstań i powrotów. Spędzili ze sobą prawie ćwierć wieku – od ślubu w 1929 roku aż do śmierci Fridy w 1954 roku. Prezentowane fotografie wykonali m.in. ojciec Fridy, Guillermo Kahlo, Augustin Victor Casasola, Nickolas Muray, Manuel Alvarez Bravo, Élie Faure, Ernesto Reyes czy Ansel Adams.  Na zdjęciach zobaczymy nie tylko słynną parę artystów, ale także ikonę ruchu surrealistycznego André Bretona czy Lwa Trockiego. Autorom fotografii udało się uchwycić niezwykle ważny moment w historii Meksyku i życiu artystyczno-politycznym kraju.

Partnerzy wydarzenia: Ambasada Meksyku w Polsce, Miasto Łódź

Wojciech Wiszniewski. Prolog Festiwalu