Uncategorized

„Gorączka” w Muzeum

22 czerwca o godzinie 21.00 zapraszamy na seans plenerowy na więziennym dziedzińcu dawnego więzienia carskiego, a obecnie siedziby Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

W 113. rocznicę wybuchu powstania łódzkiego, ważnego epizodu rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich, zapraszamy na niecodzienną, plenerową, otwartą projekcję filmu Gorączka Agnieszki Holland (1980), nakręconego na podstawie powieści Andrzeja Struga „Dzieje jednego pocisku”. Obejrzeć go będzie można na dawnym spacerniaku carskiego więzienia przy ulicy Gdańskiej 13 (obecnie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi), które było niemym świadkiem tragicznych wydarzeń rewolucyjnych.

W tej niezwykłej atmosferze i świetnej akustyce zapewnionej przez zamkniętą architekturę miejsca, zabierzemy Państwa w kinematograficzną podróż do wydarzeń sprzed ponad 100 lat. W wielokrotnie nagradzanym arcydziele filmu polskiego (m.in. Srebrny Niedźwiedz dla Barbary Grabowskiej i Złoty Lew za najlepszy film) reżyserka dotyka istoty rewolucji pokazując jej ciemniejsze strony. Zadaje pytania o konflikt pomiędzy idealizmem a realizmem, cynizmem a szczerością. Tłem do tych rozważań są wydarzenia rewolucji 1905 roku i historia pewnego pocisku, który zmieniając swoich właścicieli pozwala poznać nam mnogość postaw i gamę zachowań. Jak pisze Robert Birkholc w serwisie culture.pl: „gorzki portret klęski narodowo-społecznego zrywu pojawił się na ekranach kin, gdy duża część społeczeństwa polskiego pogrążona była w euforii związanej z wydarzeniami w Stoczni Gdańskiej. Gorączkę traktuje się często jako wyraz genialnej intuicji artystki, kasandryczną zapowiedź stanu wojennego, który w momencie premiery filmu zbliżał się już wielkimi krokami”.

Projekcję poprzedzi ją krótki wykład na temat filmu i wydarzeń powstania na ziemiach łódzkich. Przewidywany czas wydarzenia ok. 2,5 godz. Wejście na pokaz przez bramę dawnego więzienia od ulicy Gdańskiej 13.

Wstęp wolny

 

Wcześniejszy

Smakowite greckie kino

Następny

Spotkanie z Scheiblerami