Aktualności

„Łódź. Pałace i wille”. Promocja książki

W czwartek, 1 marca o godz. 18 zapraszamy na promocję albumu „Łódź. Pałace i wille” oraz na spotkanie z autorami publikacji: prof. Krzysztofem Stefańskim i Jackiem Kusińskim.

Publikacja w szeroki sposób prezentuje łódzkie rezydencje fabrykanckie i ich wnętrza – wspaniałe dziedzictwo epoki artystycznej świetności przemysłowego miasta, które dynamiką rozwoju na przełomie XIX i XX wieku ustępowało jedynie miastom amerykańskim. Książka zawiera zdjęcia 62 rezydencji, w tym pałaców Scheiblerów (gdzie znajduje się siedziba Muzeum Kinematografii), Poznańskich, Heinzlów, Kindermannów i Biedermannów, a także mniej znanych, ale godnych uwagi obiektów.

W spotkaniu wezmą udział także tłumacze Jonathan West oraz James West, którzy przedstawią krótką prezentację dotyczącą językowych i kulturowych różnic w rozumieniu pojęcia „pałac” między krajami anglosaskimi a Polską.

„Łódź jest jedynym miastem na ziemiach polskich, i jednym z nielicznych w Europie, posiadającym tak duży zespół siedzib fabrykanckich. Prezentuje on wielką różnorodność rozwiązań, tak pod względem szaty architektonicznej, jak i wystroju wnętrz. Owa róznorodność stylowa jest znamienna dla okresu historyzmu – epoki artystycznej panującej w Europie i Polsce od lat trzydziestych XIX wieku do pierwszej dekady następnego stulecia, która lubowała się w wykorzystywaniu motywów pochodzących z poprzednich epok. Wzbogaciły to nowe formy, jakie pojawiły się na początku XX wieku: rozwiązania secesyjne, później wczesnomodernistyczne, neoklasyczne i wreszcie związane z art déco. Wnętrza wypełniało bogate wyposażenie, na które składały się ozdobne meble i sprzęty oraz dzieła sztuki – obrazy i rzeźby” – pisze prof. Stefański.

Wstęp wolny

 

Wcześniejszy

Muzealne plakaty na wystawie w Budapeszcie

Następny

Wojciech Jerzy Has