Jesteśmy na Festiwalu w Gdyni
Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych towarzyszą ekspozycje „Andrzej Pągowski. Plakaty filmowe” i „Jerzy Kawalerowicz w 10. rocznicę śmierci”.
Andrzej Pągowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce. W 2017 roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Z tej okazji Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało wystawę plakatów filmowych jego autorstwa. Prezentujemy ją w Muzeum Miasta Gdyni od 18 do 30 września 2017 roku.
Plakat – według artysty – to najkrótsza recenzja filmu. Powinien być przedłużeniem atmosfery filmu, powinien nieść podobne przesłanie, wydobywając elementy najbardziej drażniące. Plakat może operować brzydotą lub pięknem, ale musi być zauważalny. Plakat niezauważony ginie.
Andrzej Pągowski ma w dorobku ponad 1300 plakatów, w tym przeszło 400 filmowych. Współpracuje z czołówką znakomitych polskich i zagranicznych reżyserów. Na wystawie znajdą się plakaty do filmów w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Romana Polańskiego, Janusza Majewskiego, Jerzego Kawalerowicza, Miloša Formana i Roberta Altmana.
Wiem, że moje plakaty jednym się podobają, innych denerwują. Ale takie jest marzenie każdego artysty. Stworzyć coś, co jest zauważalne – mówi artysta
Ekspozycja zaprezentuje plakaty najstarsze, począwszy od „Amatora” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Hair” Miloša Formana do najnowszych – w tym zaprojektowanego w 2016 roku plakatu do „Powidoków” Andrzeja Wajdy.
Wszystkie plakaty zostały wybrane przez samego Andrzeja Pągowskiego. Wystawa towarzyszy 42. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Została dofinansowana przez Miasto Gdynia.
21 września o godz. 14 zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni na spotkanie z Andrzejem Pągowskim. Wstęp wolny.
Kolejną wystawą, którą pokażemy w Gdyni jest ekspozycja przygotowana z okazji 10. rocznicy śmierci Jerzego Kawalerowicza, która przypada 27 grudnia 2017 roku.
Jerzy Kawalerowicz – jeden z największych twórców filmowych XX wieku, wybitny polski reżyser, scenarzysta filmowy i producent, laureat wielu prestiżowych nagród filmowych m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie, współzałożyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Postać Jerzego Kawalerowicza jest nierozerwalnie związana z tym, co w dorobku polskiego kina najbardziej wartościowe. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim własne dokonania artystyczne reżysera oraz bezprecedensowe, bo trwające ponad 40 lat, kierowanie przez niego najbardziej zasłużonym dla polskiego kina zespołem Kadr, w którym narodziła się Polska Szkoła Filmowa.
Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Pomorska Fundacja Filmowa – organizator Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – pragną przypomnieć i złożyć hołd Reżyserowi poprzez prezentację wystawy.
Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi przedstawi dorobek zawodowy Reżysera i dużą część jego życia prywatnego – pokażemy m.in. jego zdjęcia z dzieciństwa i młodości oraz planów filmowych, czy materiały ze wszystkich Jego filmów.
Fotografie pochodzą ze zbiorów Filmoteki Narodowej, archiwum rodzinnego Reżysera oraz jego współpracowników: Jacka Gwizdały, Dariusza Krysiaka, Andrzeja Reitera, Jerzego Rutowicza, Dariusza Struszczaka, Andrzeja Szweda, Włodzimierza Wrońskiego, a także ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Ekspozycję uzupełni część opisowa, na którą składają się wypowiedzi Mistrza „oprowadzającego” po wystawie oraz Jego aktorów i współpracowników.
Wystawa będzie prezentowana od 18 do 30 września 2017 roku w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.