Archiwum Wystaw

Pianista Polańskiego

„Pianista Romana Polańskiego – fotografie i plakaty” w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.

Pianista Romana Polańskiego to ekranizacja wspomnień Władysława Szpilmana, polskiego kompozytora i pianisty. W czasie II wojny światowej uniknął deportacji do obozu zagłady w Treblince dzięki pomocy polskich przyjaciół. Film, z udziałem m.in. Adriena Brody’ego w roli tytułowej, został nagrodzony najważniejszymi nagrodami na całym świecie. Obraz otrzymał Cezary i Oscary, Złotą Palmę i Złote Globy, a także laury Europejskiej Akademii Filmowej.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią plakaty do Pianisty Romana Polańskiego. Druga część ekspozycji poświęcona jest fotografiom z planu filmu autorstwa Guy Ferrandis. Współpraca reżysera z  fotografikiem rozpoczęła się od filmu Pianista i trwa nadal. Gay Ferrandis jest autorem fotosów do kolejnych filmów Romana Polańskiego: Olivier Twist, Autor widmo, Rzeź, Wenus w futrze.

Fotografie i plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii, które jest też  współorganizatorem ekspozycji.

Ekspozycję  można oglądać do 25 lutego 2017 r.

Relacja z wernisażu. Fot. Piotr Dąbrowski

pianista_wystawa_1 pianista_wystawa_4 pianista_wystawa_10 pianista_wystawa_11 pianista_wystawa_12 pianista_wystawa_13

Specjalny pokaz filmu "Kamień"

Z Jerzym Illgiem o Andrieju Tarkowskim