Kolekcje

Pola Negri

Pola Negri była gwiazdą kina niemieckiego i hollywoodzkiego kina niemego, symbolem seksu lat 20. XX wieku. Muzeum Kinematografii ma bogatą kolekcję pamiątek po aktorce.

Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się 3 stycznia 1897 roku. Pierwszą rolę w filmie zagrała w 1914 roku w Niewolnicy zmysłów. W listopadzie 1916 roku, już jako Pola Negri, wyjechała do Berlina. Największe sukcesy przyniosły jej role w filmach Ernsta Lubitscha. Wystąpiła w 23 fabułach, by w 1923 roku wyjechać do USA. W Hollywood zagrała w ponad 20 filmach, m.in. w takich jak Cesarzowa, Jej wielka miłość, Piętno krwi, Kwiat nocy, Kobieta bezwstydna.

W łódzkim Muzeum Kinematografii znajdują się pochodzące z niemal całego świata plakaty i programy do filmów z jej udziałem, portrety i kartki pocztowe z jej filmowymi wcieleniami, kadry filmów, nuty i okładki płyt z nagranymi przez nią piosenkami. Są też takie unikaty jak płyta gramofonowa z 1929 roku, książka napisana przez Polę Negri czy wydana w Moskwie dwa lata wcześniej monografia aktorki z przekręconym nazwiskiem rodowym.

Wystawę opartą na naszych zbiorach wielokrotnie prezentowaliśmy – w Polsce, ale też m.in. w Bratysławie, Norymberdze, Duesseldorfie.

Oryginalne amerykańskie przeżrocze kinowe do niezachowanego filmu „Mężczyźni” z 1924 roku.

 

 

Okładki z wystawy „Pola Negri. Legenda kina” zorganizowanej w 2008 roku w Muzeum Kinematografii.

 

Portrety z wystawy „Pola Negri. Legenda kina” zorganizowanej w 2008 roku w Muzeum Kinematografii.

 

 

 

 

 

 

Wcześniejszy

Spotkanie z Marianem Marzyńskim

Następny

Spotkania z Scheiblerami: Szpital przy Milionowej