Aktualności

Taumatropy – wersja domowa

Zapraszamy serdecznie dzieci i rodziców do wspólnej zabawy w domu – zaprezentujemy, jak samodzielnie wykonać taumatropy.

Co to jest taumatrop? 
Zabawka optyczne pokazująca iluzję ruchu.
Co jest potrzebne, aby wykonać taumatrop?
Nożyczki, dziurkacz, sznurek lub gumka recepturka, ewentualnie kredki do pokolorowania obrazków.
Jak go przygotować?
Najpierw trzeba wyciąć szablon kół i wystających zakładek (kół nie należy rozcinać – muszą być wycięte dwa naraz z zakładkami). Wycięty szablon zginamy starannie na pół (pomoże w tym kreseczka pośrodku zakładki, która łączy koła). ilustracje mają być na zewnętrznej stronie. Po złożeniu, koła powinny być idealnie dopasowane. Potem robimy dwie dziurki dziurkaczem na zakładce – z lewej i z prawej strony (tam gdzie w szablonie są małe kółeczka). Bierzemy sznurek lub gumkę recepturkę i przewiązujemy ją przez zrobione przed chwilą dwie dziurki. Tak przewiązane koła trzymamy za sznurek i szybko obracamy. Postacie można pokolorować. Gotowe 
Jeśli chciałoby się samemu zrobić wzór, trzeba pamiętać, żeby z jednej strony koła obraz był narysowany odwrotnie oraz, żeby postacie/ przedmioty były umiejscowione w odpowiednim miejscu. Jeżeli chcemy zrobić taumtrop przedstawiający np. chmurę z deszczem to na jednej stronie rysujemy chmurę, a na drugiej stronie koła „do góry nogami” deszcz w miejscu pod chmurą.
Przygotowaliśmy trzy wersje taumatropów:
– z Misiem Uszatkiem i Reksiem (DO POBRANIA TUTAJ)
– z Plastusiem (DO POBRANIA TUTAJ)
– z kotami Filemonem i Bonifacym (DO POBRANIA TUTAJ)
Zapraszamy do zabawy!
 
Wcześniejszy

Rozmowa z reżyserem Jerzym Hoffmanem

Następny

fenakistiskop - wersja domowa