Aktualności

100. urodziny Federico Felliniego

W niedzielę, 19 stycznia, godz. 17.30 zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie z okazji 100. urodzin mistrza włoskiego kina – Federico Felliniego.


20 stycznia 1920 roku w małym mieście nad Adriatykiem przyszedł na świat Federico Fellini – jeden z najważniejszych reżyserów w historii kina. W przeddzień 100. rocznicy urodzin Mistrza odbędzie się wykład prof. Tadeusza Szczepańskiego, połączony z pokazem filmu „La Strada”. Obraz uznawany za arcydzieło światowego kina został pierwszym zdobywcą Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Kicz o ładunku filozoficznym „Hamleta” – tak o „La Stradzie” Felliniego pisała przed laty Agnieszka Osiecka. Film opowiada historię wędrownego siłacza-artysty Zampano (Anthony Quinn), który kupuje od ubogiej rodziny dziewczynę. Ma mu towarzyszyć w występach cyrkowych. Zampano traktuje Gelsominę (Giulietta Masina) jak niewolnicę – znęca się nad nią, szkoli i wydaje polecenia. Początkowo dziewczyna chce uciec, jednak później wykształca w sobie chęć pomocy dla oprawcy. Między głównymi postaciami rodzi się dziwna więź. Maria Kornatowska, największa w Polsce znawczyni kina Felliniego, pisała: „Film przywołuje klimaty poezji i malarstwa XIX wieku, mitologię kuglarzy, wędrownych komediantów i cyrkowców, Apollinaire’a, wczesnego Picassa”

bilety 15 zł

Wcześniejszy

Podsumowanie 2019 roku

Następny

Obraz wobec przemocy