Aktualności

Spotkanie z Januszem Zaorskim

W poniedziałek 20 stycznia o godz. 17.00 zapraszamy na wykład Janusza Zaorskiego pt. „Rozliczenie ze stalinizmem” w ramach Akademii Polskiego Filmu w Łodzi.

Janusz Zaorski urodził się 19 września 1947 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSFiT w Łodzi, którą ukończył w 1969 roku, dyplom robiąc dwa lata później.Tuż po ukończeniu szkoły asystował Januszowi Morgensternowi przy realizacji „Kolumbów” (1970). Po realizacji dwóch krótkometrażowych filmów TV: „Na dobranoc” (1970) i „Kaprysy Łazarza” (1972) zadebiutował pełnometrażowym obrazem „Uciec jak najbliżej” (1972). Jego kolejny film, zrealizowany w oparciu o powieść i scenariusz Edwarda Redlińskiego „Awans” (1974) z Marianem Opanią i Bożeną Dykiel przyniósł mu Nagrodę Główną Jury FPFF w Gdyni. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. otrzymał Złotego Lamparta na MFF w Locarno za film „Jezioro Bodeńskie” oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za „Matkę Królów”, film który pozostanie w historii kina polskiego jako jeden z niewielu tak trafnych obrazów losu Polaków w okresie naporu dwu totalitaryzmów


„Matka Królów” (1982), 127’, reżyseria: Janusz Zaorski

Warszawa, rok 1933. Po śmierci męża, zubożała Łucja Król przeprowadza się wraz z trzema synami – Klemensem, Zenonem i Romanem do sutereny na Solcu. Tam na świat przychodzi czwarty syn, Stanisław. Wdowa nie ma środków do życia, zmuszona jest zarabiać praniem bielizny. Po jakimś czasie zdobywa zaufanie sąsiada, komunisty dr Wiktora Lewena, który powierza jej sprzątanie swego mieszkania. Policja obiecuje Łucji wynagrodzenie za składanie informacji o Lewenie. Łucja zgadza się, ale uprzedza sąsiada. Wkrótce Lewen i tak zostaje aresztowany i skazany na siedem lat więzienia. Wybucha wojna. Zenek zostaje wywieziony na roboty do Rzeszy. W domu Łucji niespodziewanie zjawia się Lewen. Wdowa udziela mu schronienia. Wiktor szybko zyskuje sympatię chłopców, dokształca Klemensa i jego dziewczynę Martę oraz ich kolegę Koguta – członka podziemnej organizacji.

 


Przesłuchanie (1982), 111’, reżyseria: Ryszard Bugajski

Film-legenda, określony przez władze jako „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL”, stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu „X” Andrzeja Wajdy. Tonia (Krystyna Janda) zostaje upita w restauracji przez dwóch mężczyzn, a następnie przewieziona do więzienia. SB żąda od niej zeznań obciążających kolegę z zespołu. Zaczyna się długotrwałe, beznadziejne przesłuchanie…

 

Akademia Polskiego Filmu w Łodzi

wstęp 15 zł. 

Wcześniejszy

Obraz wobec przemocy

Następny

Ferie w kinie Kinematograf